-
„Svako dijete ima pravo na zdrav život – vakcinacija danas“ - 24 hours ago
-
Promovisana V generacija diplomanata na FINRA Tuzla - 24 hours ago
-
TK će prilikom prostornog planiranja uvažiti i interese i planove JP EPBiH - 1 day ago
-
Direktor UKC Tuzla, prof. dr Šekib Umihanić održao radni sastanak sa Anelom Ajšić, ministricom prostornog uređenja i zaštite okolice TK - 1 day ago
-
Pronađeno tijelo heroja iz Jablanice: Spasio ljude sigurne smrti, ali sebe nije uspio - 1 day ago
-
Konkretne aktivnosti Vlade TK na prevenciji poplava - 1 day ago
-
U Tuzli počeli 23. književni susreti ‘Cum grano salis’ - 1 day ago
-
Nijemci danas treniraju u Zenici, Zmajevi ostaju u Sarajevu - 2 days ago
-
Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja na Trgu slobode - okt 10, 2024
-
Uprava policija: Saopštenje za javnost - okt 10, 2024
Paukova mreža
Velika većina nas drži da pauci svoja svilenkasta vlakna upotrebljavaju samo i isključivo za pletenje svojih mreža. Zapravo, ni jedna druga životinja ne upotrebljava svoj svileni konac u toliko različitih svrha kao što ga upotrebljava pauk. Pauku njegov konac služi za gradnju skrovišta, kanala za spašavanje, za pravljenje ronilačkih zvona, „zračnih letjelica“, lasa, zamki i, naravno, mreža.
Pauci ne spadaju u red kukaca, već u posebnu skupinu poznatu pod imenom Arachnidea. Za razliku od kukaca, pauci imaju osam pari nogu, osam pari očiju, nemaju krila i građeni su samo iz dva dijela.
Pauci se mogu pronaći u svim klimatskim predjelima: oni se kreću po zemlji, pužu uz biljke, „trče po površini vode, pa čak i žive u vodi. Razne vrste pauka žive u svim krajevima svijeta, a ujed nekih vrsta može biti vrlo opasan ili čak smrtonosan.
Ovaj ili ovi pauci u mom dvorištu rano jutros su me eto ponukali da pronađem par priča o “paukovoj mreži”, sinoć ih nije bilo a jutros nekoliko mreža očigledno vrijednih pauka.
I još sad razmišljam da li da im ovo sve porušim kako bih spasio desetine malih mušica ili da njihov trud nagradim pa ništa ne uradim sa ovim mrežama.
Još sam u dilemi !?
M.T.
AKTUELNO.BA