Udruženje “Amica Educa” i “Mladi/e agenti/ce promjena” poručuju: “Mentalno zdravlje mladih zanemarujemo, a radi se o zdravlju naše budućnosti!”

Spread the love
Menprom

Svjetski dan mentalnog zdravlja, 10. oktobar/listopad obilježava se na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije, a povodom istog, Udruženje „Amica Educa“ i volonteri i volonterke projekta „Mladi/e agenti/ce promjena“ ove godine organizovali su okrugli sto pod nazivom „Mentalno zdravlje mladih: Čujete li nas?“

Reha Centar

Uvodna izlaganja održana su od strane stručnjaka/inja iz oblasti mentalnog zdravlja:

  • dr. Zlatko Kalabić, spec. neuropsihijatar, Centar za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla, kognitivno – bihevioralni terapeut
  • sci. Tamara Efendić – Spahić, profesorica na psihologije, studijski program psihologije Univerziteta u Tuzli, geštalt psihoterapeutkinja
  • sci. Alma Tihić, dipl. pedagog – psiholog, geštalt psihoterapeutkinja, psihološko savjetovalište ACTUM, Tuzla

Otvorena su važna pitanja o mentalno zdravlju mladih

 Koji su najčešći problemi i poremećaji mentalnog zdravlja mladih? Da li i koliko stigma o mentalnom zdravlju utiče na mlade, njihovo zdravlje, njihovu produktivnost? Šta su trenutni negativni uticaji na mentalno zdravlje mladih? Šta treba napraviti da bi se usluge podrške mentalnom zdravlju mladih poboljšale?..samo su neka od pitanja o kojima je diskutirano na ovom okruglom stolu uz namjeru da se definiraju zaključci i preporuke koje će pomoći mladima ali trebaju da posluže institucijama i vlasti da uvide stvarni problem te pronađu rješenja kako bi se mladima pomoglo u prevenciji i poboljšanju njihovog mentalnog zdravlja.

Stanje u okolnim zemljama naspram BiH

Svjetska zdravstvena organizacija ukazuje da polovina mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine, 75% do sredine 20-tih godina a većina ih ostane neprepoznata i neliječena. U Hrvatskoj, oko 11,5% mladih u dobi od 10 do 19 godina ima probleme s mentalnim zdravljem (Istraživanje Unicef). U Srbiji,  od 1000 mladih u dobi od 15 do 29 godina 68% ima anksioznost, a 52% ima simptome umjerene ili teške depresije (Istraživanje Galenika). Bosna i Hercegovina ne raspolaže podacima o stanju mentalnog zdravlja mladih, ali obzirom na socio-ekonomsku situaciju u našoj zemlji u poređenju sa okolnim zemljama, sa sigurnošću možemo reći da je stanje kod nas i više zabrinjavajuće pa i alarmantnije.

„Mentalno zdravlje mladih: Čujete li nas?“

Ne smijemo dopustiti da se naši mladi sami i u svojoj tišini bore sa mnogim problemima s kojima su suočeni. Posljedice i cijena zanemarivanja njihovog mentalnog zdravlja doći će svima nama, prije ili kasnije, na naplatu. Govorimo o mladima koji će sutra biti nosioci društva, istog ovog koje im već danas ostavljamo u priličnom neredu.

Zato je zbog svih nas je važno, da nas konačno čujete, da nas razumijete i da nam osigurate potrebnu podršku. To nam kao društvo dugujete. Najmanje to! – poručuju Mladi/e agenti/ce promjena.

aktuelno.ba

 

 

 

 

 

Komentari

Komentara