-
Maloljetni borci Tuzle riješili problem prekvalifikacije pet svojih saboraca‚donatori skupštinski zastupnici Smajo Mandžić i Lejla Vuković - 36 mins ago
-
PUFBiH: Rast javnih prihoda i broja zaposlenih - 24 hours ago
-
Konačne liste kandidata učenika i studenata za dodjelu stipendija braniocima i članovima njihovih porodica za školsku 2022/2023 Ministarstva za boračka pitanja Tuzlanskog kantona - 24 hours ago
-
Usvojena informacija o aktivnostima Tima za borbu protiv korupcije - 1 day ago
-
Vlada TK usmjerava 12,8 miliona KM za poticaje poljoprivrednoj proizvodnji - 1 day ago
-
Proljetna sjetva obavljena na 91,32 % planiranih poljoprivrednih površina - 1 day ago
-
Započela regulacija korita rijeke Spreče – projekat vrijedan 1,75 miliona KM - 1 day ago
-
Počelo kantonalno školsko sportsko takmičenje - 1 day ago
-
Završeni 14. Dani BHAAAS-a: Cilj je ojačati bh. društvo dajući mu znanje - 1 day ago
-
JU Veterinarski zavod TK Tuzla: Mikrotoksini u hrani posebno opasni zbog visoke toksičnosti u malim količinama - 1 day ago
Potpisan sporazum o preuzimanju sedam skenera za arhive u BiH
Svečano potpisivanje Sporazuma o preuzimanju opreme za digitalizaciju upriličeno je danas u Arhivu Bosne i Hercegovine u prisustvu direktora arhiva u BiH i predstavnika Turske agencije za saradnju i koordinaciju TIKA.
Riječ je o sedam profesionalnih skenera. Po jedan uređaj će biti doniran Arhivu BiH, Arhivu RS-a, Historijskom arhivu u Sarajevu, arhivima Unsko-sanskog kantona, Tuzlanskog, Srednjobosanskog i Hercegovačko-neretvanskog.
Koordinator TIKA-e u BiH Muhamed Unal podsjetio je da su se danas okupili povodom realizacije projekta u okviru protokola o saradnji potpisanog između državnih arhiva Turske i BiH.
– U okviru ovog projekta planirane su i uzvratne posjete eksperata arhiva dvije zemlje koje će raditi na očuvanju zajedničke građe. Danas smo isporučili opremu potrebnu za realizaciju digitalizacije osmanske arhivske građe koja se nalazi u BiH – rekao je Unal.
On je izrazio zadovoljstvo što je TIKA dio takvog projekta.
– Kao rezultat digitalizacije osmanske građe, naredni korak će biti prevođenje na turski jezik tih dokumenata, koji su pisani na staroosmanskom. To će biti veoma značajno radi daljnjeg istraživanja -kazao je Unal.
Direktor Arhiva BiH Saša Klepić smatra da je riječ o značajnom projektu, koji je u trećoj fazi.
– Dinamiku ćemo dogovarati u narednom periodu, a u skladu sa situacijom i u jednoj i drugoj zemlji – kazao je Klepić.
On je istakao i dobru saradnju Arhiva BiH i drugih arhivskih institucija u BiH.
Fena