PDPSBiH: Usvojen set zakona o akcizama

Spread the love
Menprom

Nešto iza četiri sata jutros, poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH usvojili su set zakona o akcizama. Glasanje je bilo tijesno jer su zakonska rješenja podržala 22 poslanika, a 20 ih je bilo protiv. Treba da se vidi koliko će usvajanje zakona uticati na novi zamah u izgradnji puteva, kako su najavili predlagači.

Reha Centar

Zakonski set su izglasali poslanici SDA, HDZ-a BiH, SNSD-a i SBB-a, nakon čega je sjednica prekinuta.

Protivnici akciza već su najavili da će nastaviti borbu protiv zaživljavanja zakona u praksi. Planiraju i obraćanje Ustavnom sudu kako bi dokazali da je zakonski set usvojen na nezakonit način, a najavili su i zahtjev za smjenu predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamenta BiH Borjane Krišto, te njenog zamjenika Šefika Džaferovića.

Malo rasprave, pola sata pauze! Na taj način radio je Predstavnički dom Parlamenta BiH, sve do usvajanja seta zakona. Protivnici usvajanja stalnim pauzama nastojali su blokirati rad Doma i onemogućiti usvajanje za njih problematičnog zakona. Rad parlamenta odvijao se na granici kvoruma.

Iako je veći broj poslanika tražio da se parlamentarcima obrati predlagač zakona, predsjedavajuća Predstavničkog doma Borjana Krišto to nije omogućila.

Između ostalih, Maja Gasal Vražalica (DF) i Senad Šepić (NB) tražili su da vide pred sobom predlagača seta zakona o akcizama, nadajući se da će se tako razotkriti da li će se pred poslanicima pojaviti neko iz Vijeća ministara ili Doma naroda BiH.

“Mi ćemo pokrenuti proceduru protiv onih koji na ovakav način vode kolegij”, zatražio je Šepić od predsjedavajuće Borjane Krišto (HDZ BiH).

Dom naroda već usvojio “akcize”

Dom naroda usvojio je 7. decembra u oba čitanja set zakona o akcizama – prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, Zakona o uplati na jedinstveni račun, te Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH i uputio ih Predstavničom domu sa zahtjevom za razmatranje po hitnoj proceduri.

Modificirani prijedlog s pratećim poboljšanjima usaglašen je na nivou ministara finansija i premijera entiteta, kao i predstavnika Vijeća ministara.

Ključna izmjena odnosi se na činjenicu da se ne povećavaju akcize, osim na biogoriva i biotečnosti, već se za 0,15 KM povećavaju putarine, a prikupljena sredstva će isključivo biti korištena za izgradnju auto-puteva, te izgradnju i rekonstrukciju svih drugih vrsta puteva.

Pauze, pauze ….

Današnje zasjedanje Predstavničkog doma PSBiH obilježile su brojne pauze, koje su tražili predstavnici opozicije,a nakon najave predsjedavajuće Krišto da će se, ipak, set zakona o akcizama razmatrati u Parlamentu.

Riječ je o četiri političke stranke i to Srpskoj demokratskoj stranici (SDS), Socijaldemokratskoj partiji (SDP) BiH, Demokratskoj fronti (DF) i Nezavisnom bloku (NB).

Ovo je ujedno i način na koji parlamentarci izražavaju negodovanje zbog činjenice da je set zakona o akcizama stavljen na dnevni red po hitnom postupku čime je onemogućeno Komisiji za finansije i budžet Predstavničkog doma PSBiH da se izjašnjava o njemu. Riječ je o parlamentarnoj komisiji u kojoj je omjer snaga pet naprema četiri i to za one zastupnike koji se protive izmjeni Zakona o akcizama.

 Ko je predlagač seta zakona o akcizama?

Poslanik Saša Magazinović (SDP) je već prilikom utvrđivanja dnevnog reda zamjerio što set zakona o akcizama “ide” po hitnoj procedutri, kada je iz Vijeća ministara najavljeno da će sve biti urađeno po skraćenoj proceduri, kako bi bilo moguće ulagati amandmane.  Nije mu jasno kako je to odjednom Dom naroda predlagač seta zakona o akcizama.

I Aleksandra Pandurević (SDS) pita ko je predlagač seta zakona o akcizama. Ako je to i dalje Vijeće ministara, zašto je promijenjena hitnost. Ako je Dom naroda predlagač, onda nedostaje mišljenje Vijeća ministara.

Iz DF-a traže da zakoni o akcizama budu skinuti sa dnevnog reda, kao i iz Nezavisnog bloka. Onemogućiti izglasavanje seta zakona traže i iz SDS-a, iz čijih redova optužuju Dom naroda za skraćivanje postupka usvajanja seta zakona. Kažu iz SDS-a da je to učinjeno kako bi bila izbjegnuta komisijska faza i kako bi Predstavničkom domu bilo nametnuto zakonsko rješenje.

 

 

53. sjednica – Podržana deklaracija o trasi auto puta Sarajevo – Beograd

Poslanici su većinom glasova, završavajući 53. sjednicu, podržali deklaraciju Mladena Bosića (SDS) kojom se podržava gradnja auto puta Sarajevo – Beograd preko Žepča, Tuzle, Brčkog i Bijeljine.

Najžešći protivnici ove trase bili su poslanici SNSD-a, ali nisu mogli svojim argumentima ubijediti druge poslanike da ne podrže trasu za čiju gradnju postoje svi ekonomski i demografski elementi.

Pročitajte najznačajnije izvode iz današnje rasprave:

Borislav Bojić (SDS) smatra da deklaracija neće uticati na donošenje odluke o izgradnji auto pita Sarajevo-Beograd i da će cesta biti građena onako kako je to dogovoreno na sastanku državnika BiH i Turske. On smatra da je apsolutno opravdano graditi auto put trasom preko Tuzle.

Senad Šepić (NB) podržava trasu auto puta preko Tuzle i smatra da je važno Sarajevo i Beograd povezati preko teritorije sa najviše stanovništva i krajevima koji predstavljaju privredni potencijal. Smatra da o ovome treba organizirati tematsku raspravu ili čak i posebnu sjednicu.

Nikola Špirić (SNSD) smatra da deklaracija nije problem, ali jeste problem da se raspravlja o samo jednoj trasi. Predlaže da se siže rasprave dostavi ministarstvima, da se tamo upoznaju o stavovima poslanika i donesu prave odluke.

Predlagač trase preko Tuzle i predlagač deklaracije Mladen Bosić dijeli mišljenje Špirića da odluka Parlamenta bude dostavljena ministarstvima.

“Deklaracija je trebalo samo da definira način razmišljanja i spriječi političku samovolju u vezi definiranja trasa puteva. Vjerujem da će sve ovo imati efekat”, rekao je Bosić.

Denis Bećirović (SDP) rekao je kako je rasprava o ovoj tački pokazala da postoji puna opravdanost za ovu temu. Smatra da postoji parlamentarna većina za usvajanje deklaracije, te da će struka biti stavljena iznad politike. Podržao je trasu preko Tuzle i izdvojio ekonomske argumente za nju.

“Nimalo zanemarljiva činjenica je da toj trasi gravitira preko milion stanovnika BiH”, zaključio je Bećirović.

Milica Marković (SNSD) ne dijeli mišljenje da će auto put preko Tuzle donijeti koristi i Semberiji i spočitava predlagaču da predlaže trasu koju podržava i Klub SDA. Ističe da poslanik iz RS-a ne poštuje stavove vlasti u Republici Srpskoj.

Sadik Ahmetović (NB) pita ko će finansirati auto put i na koji način? On se pita zašto se raspravlja o povezivanju Sarajeva i Beograda, a pitanje finansiranja nije riješeno. Ipak, Ahmetović će glasati za predloženu deklaraciju Mladena Bosića.

Miroslav Milovanović (SNSD) zamjera Bosiću što je predložio tačku dnevnog reda o nečemu što razvlašćuje entitete. Kaže da treba poštivati Ustav BiH.

“Deklaracija je potpuno pravno neutemeljena i predstavlja udar na institucije RS-a i BiH. O njoj nismo smjeli ni razgovarati”, rekao je tokom rasprave Milovanović.

“Ovaj dom je itekako nadležan za ovo pitanje, jer ako dođe do uzimanja kredita o tome odlučuje ovaj Dom, smatra Hazim Rančić (SDA)

Šta je još danas usvojeno?

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas i Prijedlog zakona o parlamentarnom nadzoru. Prije glasanja o tom zakonu, prihvaćena su tri amandmana poslanika Damira Arnauta (SBB BiH).

Kako je ranije pojasnio Arnaut, jedan od njegovih amandmana tiče se činjenice da Parlamentarna skupština ne može vršiti parlamentarni nadzor nad institucijom visokog predstavnika. Njegova preostala dva amandmana tiču se sankcija za nepostupanje po određenim odredbama zakona.

Usvojen je i Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona BiH, koji je predložila poslanica Aleksandra Pandurević (SDS). Predloženi zakon predviđa da se odredbe po kojima je moguće izrečenu kaznu zatvora do jedne godine, na zahtjev osuđenog, zamijeniti novčanom kaznom, ne primjenjuju na počinioce krivičnih djela iz Poglavlja XVI koje se odnosi na krivična djela protiv integriteta BiH.

Taj zakonski prijedlog definira i da osuđeni na kaznu zatvora zbog izvršenja krivičnog djela iz Poglavlja XVI ovog zakona ne može biti uvjetno otpušten.

Poslanici su podržali principe Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač poslanik Borislav Bojić (SDS), a kojim se predviđa izjednačavanje prava zaposlenih u državnoj upravi da za obavljanje istih poslova budu jednako plaćeni.

Predstavnički dom nije primio k znanju Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH za 2016. godinu.

U vezi sa tom tačkom prihvaćen je zaključak koji je predložila poslanica Maja Gasal-Vražalica (Demokratska fronta) prema kojem predsjednik VSTV-a u roku od 30 dana Predstavničkom domu treba dostaviti podatke o ocjenama rezultata rada sudija i tužilaca za 2015. i 2016. godinu, kao i da svaki naredni izvještaj sadrži te podatke.

Poslanici su primili k znanju Informaciju o stanju sigurnosti u Bosni i Hercegovini u 2016. godini.

BHRT

Komentari

Komentara