-
Za 7 infrastrukturnih objekata javne namjene izdvojeno 1,5 miliona KM - 1 day ago
-
20 prosvjetnih radnika primilo priznanja povodom Svjetskog dana učitelja - 1 day ago
-
UKC Tuzla: Saopštenje za javnost - 1 day ago
-
Iskrena sućut Vlade TK zbog tragedije u Hercegovini - 1 day ago
-
Vanredni sastanak u Gradskoj upravi Tuzla – Pripreme za pomoć ugroženim područjima uslijed nepogoda - 1 day ago
-
Obavještenje Gradske izborne komisije Tuzla - 1 day ago
-
Svečani početak akademske 2024/2025. na Univerzitetu FINRA Tuzla - okt 3, 2024
-
Položen kamen temeljac za izgradnju Kampusa Univerziteta u Tuzli - okt 3, 2024
-
Vlada TK: Za infrastrukturne objekte javne namjene 1,4 miliona KM - okt 3, 2024
-
U UKC Tuzla obilježen “Zlatni septembar” - okt 3, 2024
Namirnice koje obnavljaju organe
Za jetru se sigurno zna da se obnavlja. Njene ćelije žive oko 150 dana, nakon čega stare zamjene nove i jetra može da nastavi da obavlja svoju funkciju izbacivanja otrova iz organizma.
Za srce se mislilo da se ne regeneriše, da cijeli život imamo ’isto’ srce, ali istraživanja su dokazala da pumpa organizma može da se obnovi i to tri do četiri puta u toku života.
Koža se obnavlja na 28 dana, kostima treba oko 10 godina, crvena krvna zrnca žive oko četiri mjeseca, ćelije crijeva se obnavljaju na svaka tri do četiri dana, a što se moždanih ćelija tiče, one se ne regenerišu i to što smo dobili rođenjem, dobili smo (zato ih treba čuvati).
Zdravlje znači i dobru regeneraciju organa, jer se stare ćelije moraju zamijeniti novim kako bi se život nastavio. Hrana je veoma važna za ovakve obnove i korisno je znati koje su namirnice od najveće pomoći.
Obnavljanje nerava
Postoji širok spektar prirodnih jedinjenja koja regenerativno djeluju na nerve. Studija iz 2010 objavljena u Rejuvenation Research kaže da kombinacija borovnice, zelenog čaja i karnozina (nalazi se u svinjetini, junetini, ribi) pomaže nervnu i regeneraciju matičnih ćelija kod životinja sa neurodegenerativnim bolestima.
Druge supstance sa sličnim dejstvom su: kurkumin (koren biljke kurkuma), apigenin (jedinjenje koje se nalazi u celeru, peršunu, artičokama) borovnica,
žen šen, crvena žalfija, rezveratrol (crno vino, crno grožđe, crna čokolada), matični mliječ, teanin (zeleni čaj), kafa.
Postoje i druge supstance koje pomažu ozdravljenju nerva popravljajući omotač nervnog vlakna mijelina. I muzika i zaljubljivanje utiču pozitivno na regeneraciju i oporavak neurona.
Regeneracija jetre
Glicirizin je jedinjenje koje se nalazi u korenu sladića i koji se prema jednoj studiji pokazao kao odličan stimulans u regeneraciji kod životinja kod kojih je hirurški odstranjivan deo jetre.
Druge supstance koje pomažu regeneraciji jetre su: karvakrol (iz ulja origana), kurkumin (koren biljke kurkuma), žen šen korejski, artičoka, vitamin E (tofu, spanać, badem, sjeme suncokreta, avokado, škampi, riba, maslinovo ulje, brokoli, bundeva i tikva).
Regeneracija beta ćelija
Beta ćelije prozvode insulin u pankreasu. Sa sljedećim jedinjenjima je uspješno eksperimentisano kako bi se pomoglo dijabetičarima: srebrna svilenica
crni kim, vitamin D (riba, kavijar, jaja, sir), kurkumin (koren kurkume), arginin (crveno meso, soja, jaja, morski plodovi, susam), avokado, gorka dinja
blitva, kukuruzna svila, stevija, sulforafan (klice brokolija, kelj, prokelj, kupus, karfiol).
Hormonska regeneracija
Jedno od jedinjenja koje regeneriše hormone, koji su gubljenjem elektrona oslabili, je vitamin C (paprika, kelj, kivi, brokoli, jagode, pomorandže, grašak). Ovaj vitamin ima sposobnost da povrati oblik i funkciju estradiola (estrogen, E2), progesterona i testosterona, zbog čega može biti dobar dodatak ili zamena hormonskoj terapiji.
Regeneracija srčanog mišića
Do skora se mislilo da mišićno tkivo nije podložno regeneraciji. Nova istraživanja pokazuju da postoje jedinjena koja stimulišu gradivne ćelije srčanog mišića koje čine zdravo srčano tkivo. Šta jesti?
Rezveratrol (crno vino, crno grožđe, crna čokolada), sibirski žen šen, N-acetil-cistein (pahuljice, svinjetina, piletina, pšenične klice, mladi sir)
Regeneracija hrskavice, zglobova kičme
Kurkumin i rezveratrol su se dobro pokazali kod oporavka od povrede kičmene moždine, dok za osteoartritis, degenerativno oboljenje zglobova, postoji širok spektar potencijalno regenerativnih supstanci koje se nalaze u: koprivi, ribljem ulju i ostalim namirnicama bogatim vitaminom E.
(bizlife)