-
Počeli izbori u TK: Na 11 biračkih mjesta evidentirana kašnjenja - 14 mins ago
-
Za 7 infrastrukturnih objekata javne namjene izdvojeno 1,5 miliona KM - 2 days ago
-
20 prosvjetnih radnika primilo priznanja povodom Svjetskog dana učitelja - 2 days ago
-
UKC Tuzla: Saopštenje za javnost - 2 days ago
-
Iskrena sućut Vlade TK zbog tragedije u Hercegovini - 2 days ago
-
Vanredni sastanak u Gradskoj upravi Tuzla – Pripreme za pomoć ugroženim područjima uslijed nepogoda - 2 days ago
-
Obavještenje Gradske izborne komisije Tuzla - 2 days ago
-
Svečani početak akademske 2024/2025. na Univerzitetu FINRA Tuzla - okt 3, 2024
-
Položen kamen temeljac za izgradnju Kampusa Univerziteta u Tuzli - okt 3, 2024
-
Vlada TK: Za infrastrukturne objekte javne namjene 1,4 miliona KM - okt 3, 2024
Izložba fotografija ”Rat sjećanja”
Nakon uspješno realizovanog prvog ciklusa predstavljanja fotografija ”Rat sjećanja” tokom 2016. godine, kada su fotografije posvećene obilježenim i neobilježenim mjestima stradanja u BiH bile izložene u Sarajevu, Mostaru, Banja Luci, Bihaću i u Beogradu, Centar za nenasilnu akciju (Sarajevo-Beograd) u 2017. godini počinje drugi ciklus predstavljanja u gradovima Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.
Prva izložba drugog ciklusa biće otvorena u Tuzli u prostorijama Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona u utorak, 21. februara u 19 sati i prati je, kao i sve prethodne, predstavljanje istoimene monografije, takođe realizovane u produkciji Centra za nenasilnu akciju (Sarajevo-Beograd) u okviru projekta ”Ratni spomenici u Bosni i Hercegovini (od 1991.)”
Sažetak monografije možete pogledati na http://nenasilje.org/publikacije/pdf/Rat_sjecanja.pdf
Cijeli projekat kreiran je s ciljem preispitivanja dominantnih obrazaca sjećanja, u namjeri da adekvatan odnos prema prošlosti posluži kao platforma za izgradnju sigurnije budućnosti. One koja će biti obilježena razumijevanjem i nenasiljem u duhu ukupne misije CNA usmjerene ka izgradnji trajnog mira u regionu bivše Jugoslavije kroz promociju kulture nenasilja, dijaloga te izgradnju povjerenja među pojedincima/kama i grupama, uz rad na konstruktivnom suočavanju s prošlošću kao jednim od ključnih faktora izgradnje mira.
Svaki spomenik predstavljen na izložbi i u monografiji prati njegova identifikacijska kartica, u kojoj je označeno kome je, kad i gdje podignut, odnosno nije podignut, što je slučaj s neobilježenim mjestima stradanja.
Proces prikupljanja službenih podataka bio je zahtjevan jer je komunikacija s relevantnim institucijama i lokalnim vlastima pokazala da je nadležnost nad ovim procesom najčešće nejasna te da o podignutim spomenicima ne postoje sistematično prikupljeni podaci.
aktuelno.ba