-
Predstavnici Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ uručili vrijednu donaciju Domu zdravlja u Tuzli - 7 hours ago
-
25. kolektivna dženaza civilnih žrtava zločina počinjenih u Zvorniku 1992. godine - 7 hours ago
-
Boračke organizacije i udruženja Armije RBiH i MUP- a RBiH Grada Tuzla: Demant na saopćenje za javnost Udruga HVO TK - 8 hours ago
-
Ministar Lakić sa šefom Ureda Svjetske banke u BiH o saradnji u reformskim projektima - 9 hours ago
-
CCI: Izazovi sa kojima se suočavaju javna preduzeća – Šta građani trebaju znati? - 9 hours ago
-
Utvrđen plan upisa i način stipendiranja deficitarnih zanimanja - 9 hours ago
-
Podrška naučno – istraživačkom radu - 9 hours ago
-
Turistička zajednica grada Tuzle: Sa 40.000 KM podržano 28 projekata i manifestacija - 10 hours ago
-
Priprema okvira budžeta TK za naredne tri godine - 10 hours ago
-
13. Festival umjetnosti mladih Kaleidoskop održat će se u Tuzli od 25. do 29. jula - 11 hours ago
Vlast u F BiH se poigrava sa ekonomskom budućnošću BiH
Izuzetno teška ekonomska situacija u Federaciji BiH izazvana je političkim potezima, što se vlastima može vratiti kao bumerang, jer smjena ministra finansija /Ante Krajine/ predstavlja poigravanje ekonomskom budućnošću ne samo Federacije, nego i cijele BiH, smatra direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić.
“Ovakve političke igre nikako ne mogu dovesti do rješenja ekonomskih problema sa kojima se svakodnevno suočavaju i privreda i građani BiH”, rekao je Hasić Srni.
On je naveo da je, nažalost, na taj način započela predizborna kampanja koja služi samo političkim strankama, a time se usložnjavaju problemi, posebno u kontekstu ispunjavanja preuzetih obaveza prema MMF-u.
Hasić kaže nije učinjeno ništa nije učinjeno da budu ispoštovani uslovi u vezi sa sigurnim i efikasnim mehanizmom za povlačenje sredstava iz IPA fondova.
Ističući da se već duži period privreda BiH nalazi u fazi hronične nelikvidnosti, odnosno nedostatka sredstava za poslovnu aktivnost, on je ocijenio da vlasti skoro ništa nisu učinile na planu stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta i uslova za privredu.
Prema njegovim riječima, posljedica tako teškog ekonomskog stanja u BiH jeste konstantno povećanje broja firmi kojima su blokirani računi, pa taj broj sada iznosi čak 65.000.
“Nažalost, povećava se i broj firmi koje se nalaze pred stečajem, u stečaju ili pred likvidacijom, bez mogućnosti restrukturisanja i oporavka, što govori o skoro katastrofalnoj situaciji ekonomskih prilika u BiH”, upozorava Hasić.
On je izrazio bojazan da će ovakva situaciji potrajati i u narednom periodu, s obzirom da su “vlasti u BiH jako malo učinile na planu podizanja konkurentnosti, stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, mogućnosti povoljnijeg kreditiranja privrede i obezbjeđenja subvencija privredi, koja je ostala uskraćena, čak i za dio sredstava od PDV-a koji joj pripada”.
Hasić tvrdi da, istovremeno, bankarski sektor u BiH gotovo da nema nikakvih aktvnosti u vezi sa finansiranjem poslovne aktivnosti, već je prvenstveno preusmjeren prema dijelu građana BiH.
AKTUELNO.BA