-
UKC Tuzla: Formiran mobilni medicinski tim za pomoć povrijeđenim u Turskoj - about 1 hour ago
-
Milion KM za podršku povratku prognanih osoba - 3 hours ago
-
Fokus Ureda za borbu protiv korupcije usmjeren na formiranje registra - 3 hours ago
-
Održana vanredna sjednica Vlade TK: Intenzivirane aktivnosti na IV fazi sanacije brane „Modrac“ - 3 hours ago
-
Još 61 spasilac u drugom i trećem timu Federacije BiH otputovao za Tursku - 5 hours ago
-
Federalno ministarstvo zdravstva: Radi se na formiranju medicinskih timova, izbjegavati samostalne odlaske u Tursku - 6 hours ago
-
Cabaret “Splićanke” u Tuzlu i Bosanski kulturni centar TK stiže 25. februara - 6 hours ago
-
Na Bjelašnici minus 19, u Neumu nula stupnjeva, danas oblačno sa slabim snijegom u Bosni - 9 hours ago
-
Federacija šalje prvih 86 spasilaca u Tursku, otputovao prvi tim - 9 hours ago
-
Ministar Sevlid Hurtić posjetio ambasadora Republike Turske, razgovarano o pomoći turskom narodu nakon zemljotresa - 1 day ago
Kilometarska kolona teretnih vozila na Graničnom prijelazu Izačić
Odluka Republike Hrvatske o zatvaranju pet graničnih prijelaza sa Bosnom i Hercegovinom za promet teretnih vozila težih od 7,5 tona uslovila je kilometarske kolone na Graničnom prijelazu Izačić kod Bihaća, odnosno velike poslovno – izvozne probleme i financijske gubitke bosanskohercegovačkim privrednicima.
Firmama s područja Unsko-sanskog kantona (USK) najveći je problem zabrana prometa teretnim vozilima iznad Graničnog prelaza Maljevac u Velikoj Kladuši, koji je zbog svog geografskog položaja bio idealan za transport prema Evropskoj uniji.
– Troškovi su se povećali minimalno od 250 do 300 eura po kamionu, međutim nije stvar ni u tome, nego što kamion ne može stići recimo do Austrije u roku tri dana. Dakle, ne možemo na vrijeme isporučiti robu i zbog toga smo u velikom problemu – kazao je predsjednik Udruženja privrednika Velika Kladuša Boris Horvat.
Ovom odlukom posebno su pogođeni vozači, koje sada osim čekanja na graničnim prijelazima zabrinjava i najava mnogih firmi o zatvaranjima ili smanjenju broja zaposlenih.
– Radiš kao vozač i plaćen si po pređenom kilometru, a gdje si danas. Stojiš i čekaš više od 15 sati, spavaš u kamionu i hodaš po cesti. Ne znam zaista kome je ovo trebalo. Nama sigurno nije i malo je reći da smo ogorčeni – riječi su prijevoznika iz Cazina Fikreta Mujadžića.
Član Udruženja privrednika Unsko-sanskog kantona Armin Šakonić istakao je da u ovom slučaju očekuju konkretnu pomoć države, te nadu da neće biti primorani na radikalnije poteze i mjere poput određenih blokada graničnih prelaza.
Udruženja privrednika u BiH već su potvrdila gubitke bosanskohercegovačkih izvoznika u stotinama hiljada konvertibilnih maraka, a upozoravaju i da će situacija biti mnogo gora ukoliko se nešto ne promijeni.
Fena