CRP: „BiH najzagađenija zemlja u Evropi“

Spread the love
Rental Travel

Bosna i Hercegovina ima najveću koncentraciju štetnih čestica po metru kubnom zraka a zbog visokog stepena zagađenosti zraka uzrokovano je blizu 231 smrtnim ishodom na svakih 100.000 građana. To je drugi najveći rezultat od kako Svjetska zdravstvena organizacija mjeri ovu statistiku. Samo je Sjeverna Koreja imala gori skor od BiH, kada je 238 ljudi umiralo zbog štetnog vazduha na svakih 100.000 ljudi.

Reha Centar

Svi smo pročitali ovu groznu statistiku, građani se nerviraju, mediji prenose skandalozne vijesti, nevladine organizacije međusobno komuniciraju i eventualno pošalju saopštenje za medije, ali svi oni ništa značajno ne mogu napraviti. Pitanje je „Gdje su ministarstva okoliša u svemu ovome?“ Da li se na bilo koji način uključuju u cijelu priču? Zašto se ne oglašavaju i planiraju li išta poduzeti? Nije zanemariva činjenica da imamo ministarstva okoliša na entitetskim nivoima, kantonalnim i u vladi Brčko distrikta, na nivoima gradova i općina imamo službe koje su zadužene za zaštitu okoliša. Jedan od prioriteta u njihovom radu bi trebalo, a i moralo, biti preventivno djelovanje u sferi zaštite okoliša, pogotovo kada svjedočimo ekološkim katastrofama koje se ponavljaju iz godine u godinu.

Gdje se krije problem?

U svijetu i regiji upravo ministarstva okoliša su nadležna i strateški raspoređena da brinu o okolišu i zdravlju građana. Samo kod nas je situacija obrnuta. Ministarstva energetike planiraju razvoj države u ovom segmentu, a poražavajuće je to da razvoj zasnivaju na proizvodnji i korištenje fosilne energije (naročito uglja), kao i veoma neracionalno korištenje energije u svim sektorima (javnom, stambenom, poslovnom). I pored velike smrtnosti zbog zagađenog zraka, kod nas se grade nove termoelektrane na ugalj. Dakle novca ima ali se ne investiraju na pravi način. U svemu tome ministarstva okoliša šute i „drže se po strani“.

Negativan uticaj i trendovi zagađenja okoliša koji se ponavljaju mogu se rješavati samo sistemskim, dugoročnim pristupom i smanjenjem upotrebe konvencionalnih načina proizvodnje energije. Nadležne institucije dužne su kreirati i realizovati javne politike u sektorima okoliša i energije, s naglaskom na energetsku efikasnost i primjenu obnovljivih izvora energije kao najbolji odgovori na pitanje zaštite okoliša, održivog razvoja i postizanja boljeg kvaliteta života.

Zato od ministarstava okoliša očekujemo, ako ništa drugo da zaštite zdravlje građana. Gdje ste?

Centar za razvoj i podršku Tuzla

aktuelno.ba

Komentari

Komentara