Priče su sakupljene i publikovane u sklopu projekta „Jačanje kapaciteta osoba sa invaliditetom za samostalni život u BiH“ koji I.C. „Lotos“ provodi u partnerstvu sa švedskom organizacijom STIL iz Stockholma, a financiran je od strane Švedske organizacije za međunarodni razvoj SIDA, posredstvom MyRight.
Rad sa mladim ljudima je nesumnjivo jedna od najvećih investicija svakog društva, a mlade osobe sa invaliditetom često ostaju izvan ionako oskudnih društvenih resursa i tokova, uglavnom se oslanjajući na roditelje kao jedini izvor podrške i oslonca u životu. Sva složenost roditeljske uloge je dodatno otežana činjenicom da je dijete osoba sa invaliditetom.
U nedostatku podrške porodica preuzima brojne društvene uloge, za koje nema resurse ni kompetencije. Često to rezultira osjećajem usamljenosti i napuštenosti, a dominantno pitanje iza koga stoji ogroman strah je „Šta će biti sa mojim djetetom kad mene više ne bude?“
Svjesni složenosti problema i važnosti koju porodica ima u razvoju mlade ličnosti, u I.C. „Lotos“ su u svoj rad na projektu „Jačanje kapaciteta osoba sa invaliditetom za samostalan život u BiH“ uključili roditelje i druge članove porodice. Nakon godinu dana zajedničkog rada, nekoliko radionica i neformalnih kontakata, promijenilo se mnogo toga, kako u njihovim stavovima, tako i u životima njihove djece, mladih osoba sa invaliditetom. Dio tih promjena, upotpunjen ličnim životnim iskustvima i nadama za budućnost svoje djece, sažet je u dvanaest roditeljskih priča pod nazivom „Put ka samostalnom životu je i naša nada“.
„Vjerujemo da će ova publikacija priča poslužiti mnogim roditeljima i porodicama osoba sa invaliditetom kao ohrabrenje i motivacija da nastave da se zalažu za prava svoje djece na samostalan život i puno učešće u društvu. Takođe, namjera je da posluži i široj zajednici kako bi se upoznala sa problemima porodica osoba sa invaliditetom koje ostaju na marginama društvene pažnje“, rekla nam je Sandra Marković koja je zajedno sa roditeljima ispričala priče koje su u Gračanici promovisane.
Promocija knjige roditeljskih priča je organizovana uz podršku Društva za psihosocijalnu pomoć i razvijanje dobrovoljnog rada „Osmijeh“ iz Gračanice. Udruženje je osnovano 1996. godine sa ciljem da unapređuje jednakost i kvalitet života ranjivih grupa u zajednici potičući ih da aktivno učestvuju u svim procesima koji se tiču njihovih života i društva uopšte. Udruženje „Osmijeh“ je prepoznalo rad sa mladima i roditeljima kao primjer dobre prakse koji je moguće primijeniti u lokalnim zajednicama s ciljem bolje integracije mladih osoba sa invaliditetom i njihovih porodica.
Informativni centar za osobe sa invaliditetom “Lotos” Tuzla
aktuelno.ba (foto arhiv)