-
U 2023. godini Tuzlanski kanton drugi u ukupnoj naplati javnih prihoda u FBiH - 4 hours ago
-
Niže cijene sadnog i repromaterijala prilika za prekoračenje Plana jesenje sjetve - 4 hours ago
-
Izgradnja fotonaponske elektrane kao projekat obnovljivih izvora energije - 5 hours ago
-
Ministar Omerović posjetio KŠC „Sveti Franjo“ - 5 hours ago
-
23. Književni susreti Cum grano salis - 5 hours ago
-
Izdato NARANDŽASTO upozorenje za srijedu, 9. oktobra - 5 hours ago
-
Uprava policije MUP TK: Pronađeno beživotno tijelo žene u naselju Rovine - 5 hours ago
-
Gradonačelnik Lugavić poželio sreću mladim tuzlanskim karatistkinjama pred odlazak na Svjetsko prvenstvo u Italiju - 23 hours ago
-
Vlada FBiH: 8. oktobar Dan žalosti u Federaciji BiH - 1 day ago
-
Pod lupom objavila preliminarnu ocjenu izbornog dana - 1 day ago
Vlada FBiH: Nema povećanja penzija za deset posto
Povećanje svih penzija u Federaciji Bosne i Hercegovine za deset posto i izmjene važećeg Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranja narušili bi stabilnost penzionog fonda, a prijedlozi nisu provodivi i zbog nedostatka novca u budžetu, rečeno je nakon današnje sjednice Vlade FBiH.
Zamjenik premijera i federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača je kazao da su ovo prioriteti Vlade FBiH, ali da sada nema mogućnosti za realizaciju.
– Prema podacima Federalnog zavoda PIO, nije moguće povećati ove penzije. Vlada je zaključila da će kroz novi zakon razmotriti mogućnosti rješenja kojim bi za deset posto bile povećane penzije ostvarene do 1998. godine, a penzije ostvarene od 1998. do 2007. godine, kao i ostale, u skladu s finansijskim mogućnostima FBiH – rekao je Drljača.
U vezi s izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju u FBiH, a koje bi omogućile da više od 30.000 osoba ostvari pravo na penzionisanje, rekao je da bi značajno uzdrmale stabilnost penzionog fonda i stabinost isplata.
Predstavnički dom PFBiH usvojio je, na prijedlog Kluba Socijaldemokratske partije (SDP), ove izmjena, a očekuje se usvajanje i na Domu naroda.
Drljača je najavio da će, ukoliko i ovaj dom usvoji prijedlog, tražiti provjeru procedure kod predlaganja.
Direktor Federalnog zavoda PIO Zijad Krnjić je kazao da povećanje penzija i uvođenje novih 25.000 i više penzionera u sistem nisu mogući.
Osim što nema sredstava za to, rekao je da bi najniža penzija bila povećana za 30-ak KM, a najviša za znatno veću cifru.
Za uvođenje penzionera iz 2015. i 2016. godine tvrdi da je potrebno oko 130 miliona KM godišnje.
Broj penzionera u 2017. godini je 409.355, a da bi bila osigurana redovnost isplate penzija Federalni zavod PIO se zadužio kod komercijalnih banaka 74 miliona KM, te koristi pozajmicu od BH Pošte od 41 milion KM.
Uplata 182.209 KM doprinosa za radnike “Borca”
Vlada je u funkciji Skupštine Razvojne banke FBiH, odobrila da iz sredstava ostvarenih prodajom preduzeća iz nadležnosti Agencije za privatizaciju u FBiH, deponovanih na transakcijskom računu posebnog fonda ove banke, bude izdvojeno 182.209,32 KM.
Iznos je namijenjen za uplatu doprinosa za PIO, zdravstveno i doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti za radnike Konfekcije Borac d.d. Travnik koji su stekli uslove za odlazak u penziju, a to pravo ne mogu ostvariti zbog neuplaćenih doprinosa. Na spisku su 44 radnika, a za njih će biti uplaćeno 96.737,48 KM za penzijsko-invalidsko osiguranje, 76.231,66 KM na ime zdravstvenog i 9.240,18 na ime osiguranja od nezaposlenosti.
Inače, do sada je Vlada za ove namjene izdvojila 6.520.548,50 KM za ukupno 318 zaposlenika više privrednih društava.
Pojačane inspekcije
U periodu od 20. marta do 23. jula 2017. godine federalni i kantonalni inspektori su na području svih kantona Federacije BiH, izvršili 5.298 nadzora, izdali 3.514 prekršajnih naloga u iznosu od 4.408.924 KM, 508 rješenja o otklanjanju nedostataka i 171 rješenje o privremenoj zabrani rada i zapečatili 47 objekata, navedeno je u izvještaju Federalne uprave za inspekcijske poslove o pojačanim aktivnostima s ciljem suzbijanja “sive ekonomije”, koje provode mješoviti inspekcijski timovi, koji je danas usvojila Federalna vlada.
U izvještajnom periodu su kontrolisana 5.298 subjekata i ukupno 5.305 zaposlenika i zatečeno 285 radnika “na crno”.
Očekuje se da će pojačane inspekcijske kontrole povećanti fiskalne prihode po osnovu PDV-a i vanbudžetske prihode kroz uplate doprinosa u fondove. Tokom pojačanih aktivnosti, navedeno je u informaciji, inspektori su provodili i tzv. usmjereni nadzor u nekim oblastima i u skladu sa određenjima Vlade Federacije BiH.
Kontrola se, između ostalog, odnosila i na primjenu Uredbe o poticanju zapošljavanja u FBiH, tokom koje je ocijenjeno da se poslodavci pridržavaju propisanih normi, pa inspektori nisu primjenjivali kaznene mjere.
BHRT