-
Delegacija Vlade Federacije BiH posjetila Grad Tuzlu: Razgovarano o razvoju infrastrukture i turizma - 5 hours ago
-
Premijer Halilagić „s obrazom“ otputovao u Brisel - 5 hours ago
-
Lumiwings prodao 600 karata iz Tuzle za manje od 24 sata - 8 hours ago
-
Najava događaja: Edukacija za instukture vožnje, predavače i ispitivače okupit će preko 300 sudionika iz Bosne i Hercegovine - 8 hours ago
-
Informacija o otvorenom “Javnom pozivu za učešće u IMPAKT Akceleratoru na području Tuzlanskog kantona” - 8 hours ago
-
Čestitka gradonačelnika i predsjedavajuće Gradskog vijeća Tuzle u povodu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom - 11 hours ago
-
Radovi na interventnoj sanaciji klizišta u naselju Bakaluše, MZ Dokanj - 11 hours ago
-
Decembar u BKC Tuzla donosi nove predstave, koncerte, plesne večeri… - dec 1, 2023
-
Obilježen jubilej, 30. godišnjica formiranja 212/222. bosanske oslobodilačke brigade - dec 1, 2023
-
Premijer TK Irfan Halilagić: Aerodrom Tuzla i njegov razvoj strateški element i projekat Tuzlanskog kantona VIDEO - dec 1, 2023
Super-vulkan prijeti da uništi čovječanstvo
Naučnici su analizirali istopljene stijene unutar skrivenog super-vulkana ispod Nacionalnog parka Jeloustoun i otkrili da bi moglo da dođe do njegove erupcije bez spoljnih okidača i uticaja.
Erupcija super-vulkana koja je stotinama puta moćnija od konvencionalnih vulkana – sa potencijalom da zbriše civilizaciju kakvu poznajemo danas, je znatno stvarnija nego što se do sada mislilo.
Analiza istopljenih stijena unutar skrivenog vulkana u Nacionalnom parku Jeloustoun pokazala je da je erupcija moguća bez postojanja spoljnjih okidača.
Naučnici su do sada vjerovali da je mnogim super-vulkanskim erupcijama potreban zemljotres kako bi se Zemljina kora otvorila i dozvolila magmi da pobjegne. Međutim, istraživači sada tvrde da to može da se desi i kao rezultat nagomilanog pritiska.
Super-vulkani predstavljaju drugi globalni kataklizmički rizik, odmah nakon udara asteroida i u prošlosti su bili odgovorni za masovna istrebljenja, dugoročne klimatske promjene i „vulkanske zime“ izazvane vulkanskim pepelom koji blokira sunčevu svjetlost.
Posljednja ovakva poznata erupcija desila se prije 70.000 godina na mjestu današnjeg jezera Toba na Sumatri. Erupcija je izazvala vulkansku zimu koja je blokirala sunčevu svjetlost na 6 do 8 godina što je rezultovalo periodom globalnog zahlađenja koje je trajalo hiljadama godina. (b92)