Otvorena izložba mlade arhitektice Tijane Veljković „Kuća sjeveroistočne Bosne”.

Spread the love
Platforma za progres

U ponedjeljak, 25.08.2014., otvorena je izložba mlade arhitektice Tijane Veljković pod nazivom „KUĆA sjeveroistočne Bosne”, s ciljem podizanja svijesti građana o značaju tradicionalne stambene arhitekture za kreiranje i jačanje kulturnog identiteta.

Reha Centar

JU Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona je godinama prikupljao fotografsku dokumentaciju starih kuća koje su propadale u skladu sa promjenama stila života. Mnoge kuće su nestajale, a istovremeno su se gubile vrijednosti kao što je pravo na vidik, pravo na sunce, kao i gradnja u harmoniji sa prirodnim okruženjem. Ove vrijednosti su predstavljale sastavni dio bosanskog čovjeka, koje su zajedno sa vizuelno usaglašenim strukturama, stvarali duh mjesta.

Prvi put su dokumentovani arhitektonski elementi i proporcije pojedinih kuća u općinama TK. Na taj način Zavod nastoji očuvati memoriju, te zabilježiti parametre kojima su se stari graditelji koristili u oblikovanju prostora za stanovanje.

Kuća sjeveroistočne Bosne

Posjetitelji izložbe su imali priliku vidjeti koji su to tipovi kuća, od kojih su materijala pravljene, i primjere kuća prema tipologiji dr. Muhameda Kadića iz djela „Starinska seoska kuća u BiH”. Partneri izložbe su bili NVO BOSFAM sa ručno izrađenim ćilimima, JU „Mješovita srednja građevinsko geodetska škola” u Tuzli, Edib Pozderović, kolekcionar starih predmeta, te UG „AURORA” Tuzla, čiji video možete pogledati na: https://www.youtube.com/watch?v=Bh0mtpDpyAM

Događaj je upotpunila mlada pijanistkinja Sarah Skopljak, učenica trećeg razreda Srednje muzičke škole u Tuzli u klasi porofesorice Zrinke Andrejaš, sa izvedbom kompozicije Erica Satiea, pod nazivom Gnossiene No.1.
Ispred JU „Mješovite srednje građevinsko geodetske škole” u Tuzli, govorila je učenica Vilmana Požegić, koja je najavila buduću saradnju sa Zavodom u izradi maketa dokumentovanih kuća, pod vodstvom prof. Jasminke Dropić.
Nakon toga, publici se obratio Pomoćnik ministra za kulturu i sport u Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK, gospodin Zlatko Dukić.

Svečanost je otvorena govorom pomoćnika izvršnog funkcionera za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH, gospodina Mirzaha Foče, koji je ovim povodom došao iz Sarajeva.

Uskoro će na stranici zavoda (http://www.bastina.ba/) biti objavljen katalog na kojem možete pogledati sadržaj izložbe.

Ovom prilikom se zahvaljujemo na doprinosu kojim su navedene osobe i institucije pomogle u ostvarenju izložbe:
Općini Gračanica za ustupanje tehničke dokumentacije kuće Mare Popović, Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH za ustupanje dokmentacije o nacionalnim spomenicima na području TK (kuća Mare Popovic i konak Suljagića) i kuće Gradaščevića, Bjelić Adnanu, Redžić Husi, Sakić Mihadu te Škrebo Hajrudinu na aktivnom ucešcu u nabavljanju informacija i obilasku terena, Pozderović Adnanu na profesionalnoj usluzi fotografisanja objekata u selu Živčići u Živinicama te kuće Smajlovića u Srebreniku, kao i Sulejmanu Muratoviću na ustupanju fotografija Suljagića kuće za potrebe Zavoda.

Kuća sjeveroistočne Bosne

Također se želimo zahvaliti donacijama koju su obezbjedili restoran „Saranda” i caffe slastičarna „Fontana”.
Konačno, hvala svima koji su pomogli svojim učešćem i promocijom da prenesemo poruku o značaju tradicionalne stambene arhitekture za naslijeđe BiH.

 

Izložba ostaje otvorena do 5.9.2014., stoga pozivamo sve zainteresirane da bilo kojim danom od 10:00h do 15:00h posjete Galeriju Mandžic i pogledaju ovu jedinstvenu izložbu koja vas sigurno neće ostaviti ravnodušnima.

AKTUELNO.BA

Komentari

Komentara