-
Počinju radovi na uspostavi I faze eksperimentalnog kružnog toka na raskrsnici Brčanska Malta - 9 hours ago
-
Prvi koraci u kriznim situacijama – šta uraditi nakon (teže) saobraćajne nesreće? - 12 hours ago
-
Predložena dopuna dnevnog reda 30. redovne sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona - 12 hours ago
-
Iz štampe izašla knjiga o vjerskom životu u Gornjoj Tuzli tokom XX stoljeća - 13 hours ago
-
Strna žita zasijana na manjoj površini, ali je prinos veći za 16,82% - 13 hours ago
-
Porezna uprava FBiH: U periodu januar-august 2024. godine uplaćeno više od 5,2 milijardi KM javnih prihoda - 13 hours ago
-
UO Memorijalnog centra Srebrenica: Oštro protiv izmjena nastavnog plana i programa u Republici Srpskoj koje promovišu revizionizam i veličanje ratnih zločinaca - 13 hours ago
-
Vlada TK: Daruj krv, spasi život - 14 hours ago
-
Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona i Finansijska policija FBiH potpisali Protokol o saradnji - 14 hours ago
-
Smrtno stradao radnik, mlađe životne dobi - 14 hours ago
Na današnji dan otvorene XIV Zimske olimpijske igre
Prije tačno 36 godina Sarajevo je bilo centar svijeta. Tog 8. februara 1984. godine zvanično su otvorene Zimske olimpijske igre u Sarajevu.
A onda je u noći sa sedmog na osmi februara snijeg počeo padati “kao naručen”. Napadao je “olimpijski” snijeg, a osmog februara je olimpijski plamen na stadionu Koševo zapalila klizačica Sanda Dubravčić.
Od osmog do 19. februara, 1272 sportista iz 49 svjetskih zemalja se “pod budnim okom” maskote Vučka nadmetalo za medalje, a kada je Olimpijada konačno završena i kada su se sabrali utisci zaljučak je bio jasan – Zimske olimpijske igre u Sarajevu bile su jedne od najbolje organizovanih ikada, a svi koji su kao sportisti, organizatori ili gledatelji imali priliku boraviti te 1984. u glavnom gradu naše države govoriće godinama nakon Olimpijade o fenomenalnoj atmosferi koja je pratila sva dešavanja.
Najviše medalja na Olimpijadi u Sarajevo osvojio je Sovjetski Savez – 25, dok je najviše zlatnih medalja otišlo u Istočnu Njemačku, devet (ukupno 24).
Jedinu medalju na Zimskim olimpijskim igrama za tadašnju Jugoslaviju osvojio je Slovenac Jure Franko koji je u veleslalomu došao do srebra.
spotsport.ba