Gradski odbor SDA Tuzla obilježio Dan bijelih traka: Ne dozvoliti negiranje počinjenih zločina i da nevine žrtve padnu u zaborav

Spread the love
Rental Travel

Gradski odbor SDA Tuzla danas je okupljanjem članova Izvršnog odbora, Organizacije žena, Asocijacije mladih i predsjednika mjesnih ogranaka SDA kod Čaršijske česme u Tuzli obilježio Dan bijelih traka, u znak sjećanja na stradanje 3.176 građana Prijedora i okoline.

Reha Centar

Vlasti bosanskih Srba u Prijedoru su 31. maja 1992. izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se nesrpskom stanovništvu nalaže da obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili plahtama, te da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava.

„ Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosit će teške posljedice „  glasio je poziv na radiju.

Mnogi  Prijedorčani koji su ga čuli prije tačno 28 godina, pronađeni su oktobru 2013. godine na području Tomašice, u najvećoj masovnoj grobnici u BiH. 

Potpredsjednik GO SDA Tuzla, federalni ministar za pitanja boraca Salko Bukvarević je kazao kako je Prijedor mjesto najstrašnijih zločina, progona i ubistava civila i djece.  – Održivog mira, prosperiteta društva, okretanja ka drugim temama nema dok se ne suočimo sa onim što se desilo u protekloj agresiji na našu domovinu i dok druga strana ne prihvati činjenice. Roditelji ubijene djece godinama se bore da dobiju dozvolu gradskih vlasti u Prijedoru za izgradnju spomenika za 102 ubijene djece u ovom gradu tokom 1992. godine. To je sramotno. Pored svoje boli roditelji se bave sada već političkim odlukama lokalnih vlasti. Necivilizacijski je i neljudski da lokalne vlasti još uvijek nisu dozvolile izgradnju spomenika koji bi svjedočio generacijama koje dolaze i opominjao da se nikada i nikome ne ponove takvi zločini. Apelujem na lokalne vlasti Prijedora da što prije omoguće izgradnju ovakvog spomen-obilježja i na neki način olakšaju porodicama jer je to najmanje što mogu učiniti kako bi suživot u ovom dijelu naše domovine uopće bio moguć. Bez prihvatanja istine o stradanjima, zločinima, bez odgovaranja pred nadležnim institucijama nema ni pomirenja ni bolje budućnosti – kazao je Salko Bukvarević.

Prema službenim informacijama iz Udruženja žrtava, u Prijedoru je ubijeno 3.173 civila, dok je 31.000 ljudi bilo zarobljeno u logorima u okolini Prijedora. Istraživačko dokumentacijski centar iz Sarajeva navodi da je od 1991. do 1995. u direktnim vojnim akcijama ubijeno ili nestalo 5.209 građana Prijedora, od toga 4.093 Bošnjaka, 898 Srba te 182 Hrvata.

aktuelno.ba

Komentari

Komentara