Kvalifikacije za SP: Gibraltar-BiH 0:4 – Ponovo smo u igri za baraž!

Spread the love
Menprom

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine sinoć je  na stadionu Algarve u Portugalu pobijedila selekciju Gibraltara rezultatom 4:0 u osmom kolu grupe H u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji. Ponovo smo u igri za baraž.

Reha Centar

U prvom poluvremenu BiH reprezentacija je dominirala, bila je bolja u svim segmentima igre, ali je ipak uspjela postići samo jedan gol upornim igračima Gibraltara. Strijelac je bio Džeko, u svom stilu, glavom.

Na samom početku drugog poluvremena činilo se da reprezentativci BiH nemaju veliki motiv da agresivnom igrom stvaraju šanse i postižu golove, ali su oni došli sami od sebe. Bez obzira koliko bili ljuti i razočarani nakon utakmice na Kipru, istina je da je u večerašnjoj utakmici kvalitet jednostavno morao doći do izražaja, a došao je u obliku još tri gola za naše u drugom poluvremenu.

Strijelci za reprezentaciju BiH su, nakon Džeke u prvom poluvremenu, Kenan Kodro, Senad Lulić i na kraju ponovo Džeko. Pobjedom reprezentacija BiH se vratila u igru za plasman u baraž. Grci su, nakon što su večeras izgubili od Belgije u Atini, izgubili i drugo mjesti u grupi H i sada su na trećem mjestu sa bodom manje od BiH. Iz igre za baraž ispao je Kipar, koji senzacionalnu pobjedu protiv BiH nisu “ovjerili” u Estoniji, gdje su poslije loše ogre izgubili sa 1:0.

Naredna utakmica pokazat će definitivno da li je reprezentacija BiH zaslužila svjetsku smotru nogometa u Rusiji. Domaćini smo Belgiji 7. oktobra, vjerovatno na Grbavici i eventualna pobjeda značila bi mnogo u osiguravanju drugog mjesta. Naravno, ne treba zaboraviti i posljednju utakmicu, gostovanje protiv Estonije, gdje ne smijemo “prosuti” bodove, kao što smo to uradili na Kipru.

Ostaje žal za propuštenom šansom na Kipru. Da smo tamo zadržali prednbost i slavili, baraž bi već bio gotovo završen posao. Ali …… ne treba plakati za prolivenim mlijekom. Sreća je bila na našoj strani, otvorila nam je nova vrata. Sad je do nas!