Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana voda je „Priroda za vodu“ – mogućnost rješavanja problema s kojima se sektor voda suočava u 21. vijeku uz primjenu rješenja koja se već nalaze u prirodi.
Aktivnosti koje imaju negativan uticaj na životnu sredinu kao i klimatske promjene potiču razne krize koje pogađaju vode, što vidimo širom svijeta. Poplave, suše i zagađenja vode imaju veće posljedice upravo zbog degradiranosti vegetacije, tla, rijeka i jezera. Zanemarivanjem naših ekosistema zapravo otežavamo snabdijevanje vodom, koja je potrebna za preživljavanje i ostvarivanje napretka u mnogim segmentima.
Rješenja koja nudi priroda imaju potencijal za rješavanje mnogih naših izazova po pitanju voda.Sadnja novih šuma, povezivanje rijeka s poplavnim područjima i obnavljanje močvarnih područja ponovno će uravnotežiti vodeni ciklus i poboljšati ljudsko zdravlje i život.
Glavna poruka je da prirodna rješenja, poput pošumljavanja, ponovnog povezivanje rijeka s poplavnim područjima i obnavljanje močvarnih područja, predstavljaju održiv i ekonomski opravdan način da se postigne rebalans ciklusa voda, ublaže uticaji klimatskih promjena i poboljša zdravlje ljudi..
Javne česme koje nisu priključene na mrežu gradskog vodovoda su nesigurni izvori vodosnabdijevanja, ali zbog sigurnosti zdravlja građana Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona ih i kontroliše.
S ciljem unapređenja kvaliteta vode za piće u periodu od 5. do 15. marta Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona je izvršio uzorkovanje i laboratorijske analize vode javnih česmi na području trinaest općina TK. Uzeti su uzorci 9 javnih česmi na području Tuzle, u Živinicama i Lukavcu sa 3 javne česme, u Banovićima, Gradačcu, Gračanici i Srebreniku sa po 2 javne česme, a u Teočaku , Čeliću, Doboj-istoku, Kladnju, Kalesiji i Sapni sa po 1 javne česme.
Kvalitet vode 15 javnih česmi ne zadovoljava kriterije Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće. To se odnosi na bakteriološku neispravnost 14 uzoraka, dok je 1 uzorak fizičko-hemijski ne ispravan (povećana vrijednost amonijaka). Prisustvo koliformnih bakterija govori u prilog visokog rizika korištenja ovakvih voda za piće.
Zdravstveno ispravne vode su:
- Javna česma Par selo, Tuzla
- Javna česma Jurišička Lipnica, Tuzla
- Javna česma Dokanj, Tuzla
- Javna česma Lipa Mosnik , Tuzla
- Javna česma Kapavac, Čelić
- Javna česma Avdina i Ajšina voda Luka, Srebrenik
- Javna česma Tito i Alija, Banovići
- Javna česma Cerić Orahovica, Gračanica
- Javna česma Tursun Stjepan polje Gračanica,
- Javna česma Petrak, Lukavac
- Javna česma Barutni, Lukavac
- javna česma Majdan Modrac Lukavac
- Javna česma Stubovi Živinice
- Javna česma Masle G.Vukovije, Kalesija
Zdravstveno neispravne vode su:
- Javna česma Djedovača,G.Dubrave, Živinice
- Javna česma Kotornica, Živinice
- Javna česma Marinuša, Sapna
- Javna česma Bukovik, Srebrenik
- Javna česma Terzikuša,Teočak
- Javna česma Avdićkuša Klokotnica, Doboj Istok
- Javna česma Obodnica Marinovići, Tuzla
- Javna česma Lipa Mihatovići, Tuzla
- Javn česma Slavinovići,Tuzla
- Javna česma Ječmište Tuzla
- Javna česma Hum Miladije, Tuzla
- Javna česma Bjelkina voda, Banovići
- Javna česma Hajr Voda Šefke i Đule, Vida, Gradačac
- Javna česma Kukuruzi, Gradačac
- Javna česma Podglavica Jaz Kladanj
Apel građanima iz ZJZ TK :
- informisati se o rezultatima laboratorijskog ispitivanja prije svakog korištenja vode sa javnih česmi
- koristiti vodu samo sa onih objekata koji se nalaze pod stalnom kontrolom i zadovoljavaju osnovne higijenske zahtjeve kada je u pitanju voda za piće.
aktuelno.ba