Polaganjem cvijeća na spomen obilježju Slana banja, svima koji su dali živote za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu u narodno – oslobodilačkom ratu 1941.-1945. i u odbrani od agresije 1992.- 1995. godine, kao i civilnim žrtvama rata, i svečanom sjednicom Gradskog vijeća Tuzla, u Narodnom pozorištu, danas je upriličeno obilježavanje 73. godišnjice oslobođenja grada Tuzla, 2.10.1943. godine.
„Naš cilj je njegovati civilizacijsku tekovinu antifašizma, njegovati bratstvo i jedinstvo i normalnog ljudskog razloga ali i iz političkog razloga zaštite multikulturalnog bića Bosne i Hercegovine. Bosna i Hercegovina je u antifašizmu ponovo rođena i samou antifašizmu može biti ponovo reintegrisana. Ko god udara na antifašizam i na Tita, ruši Bosnu i Hercegovinu. Braneći antifašističku tradiciju mi zapravo branimo Bosnu i Hercegovinu, ugled, čast i obraz, jer je antifašizam civilizacijska tekovina.
Samo antifašizmom možemo sačuvati i obraz i BiH, i ja se čudim onima koji ne obilježavaju datume vezane za antifašizam i ponovno rađanje BiH ZAVNOBIH-om i AVNOJ-em, njima će samo štetiti. Danas, na ovaj važan dan za Tuzlu, mi ustajemo protiv nacionalizma, pokušaja oživljavanja najmračnijih likova iz prošlosti Bosne i Hercegovine i Tuzle, protiv socijalne neosjetljivosti i nehumanosti onih koje ne pogađaju suze sirotinje. Živjela Bosna i Hercegovina, živjela Tuzla! Svim građankama i građanima Tuzle čestitam 2. oktobar, Dan oslobođenja grada“, izjavio je gradonačelnik Tuzle Jasmim Imamović.
Na sjednici prisutnima se obratio i Vojko Obersnel, Gradonačelnik prijateljskog Grada Rijeka: “Izuzetno mi je drago da vas mogu pozdraviti u ime Grada Rijeke, grada koji već dugi niz godina gaji dobre i prijateljske odnose sa Tuzlom. Posebno mi je drago što to mogu učiniti danas, u povodu ovog velikog dana, dana oslobođenja Tuzle. U rijeci, kao i u Tuzli tekovine antifašizma nisu u zapećku, nisu skrivene ili nepoželjne. Mi jako dobro znamo što je antifašizam značio za slobodu našeg grada i naše države i nismo se spremni toga odreći unatoč mnogim glasovima koji iskrivljuju ili manipuliraju tom našom velikom povijesnom pobjedom. A, upravo u tome vidim temelj veze, koja već niz godina povezuje Tuzlu i Rijeku. I Rijeka i Tuzla gradovi su koje, ne bez razloga, možemo nazvati drugačijim, gradovima europskog duha, gradovi koji su učili iz svoje povijesti i koji, s ponosom, pokazuju svoje lice otvorenog, tolerantnog i multikulturnog grada. A svaki grad čine ljudi i mislim da upravo to izdvaja Tuzlu od drugih gradova, baš kao što i Rijeka svojim programom pod nazivom „Luka različitosti“ postala Europska prijestolnica kulture. Veselim se najavi da će i tuzla, kada za to dođe vrijeme, istaknuti svoju kandidaturu, i u tom kontekstu možete računati na punu potporu Rijeke i u procesu kandidature i u provođenju samog programa. Ovo je dan, kada slavite veliku žrtvu mnogih boraca NOR-a, njihove živote, kojima su izborili slobodu za ovaj grad”.
Tokom sjednice, u povodu obilježavanja 2. Oktobra, uručena su i javna priznanja „Tuzlanska plaketa“: Udruženju građana Demobilisanih policajaca 1992.-1995. “Manevarac” Tuzla i Hamzi Šariću, privredniku i jednom od organizatora odbrane i pružanja otpora agresiji na Bosnu i Hercegovinu. Najviše tuzlansko javno priznanje „Povelja grada Tuzle“ dodijeljeno je Senadu Džambiću, istaknutom privredniku, vlasniku kompanije „Bingo exsport-import“ Tuzla.
Nakon završetka svečane sjednice, gosti su posjetili Gradski park i Kompleks Panonika.
aktuelno.ba