Poslanici Evropskog parlamenta danas su, na plenarnoj sjednici koja se održava u Strazburu, usvojili Rezoluciju o napretku reformi u Bosni i Hercegovini na putu ka Evropskoj uniji.
Za Rezoluciju, koju je pripremio izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH Kristijan Dan Preda, glasalo je 496 poslanika, 132 su bila protiv, a 67 suzdržanih.
Rezolucija je, kao javlja dopisnik BHRT-a iz Strazbura, usvojena bez bitnijih izmjena o donosu na verziju koju je krajem januara usvojio Vanjskopolitički odbor Evropskog parlamenta i na debatu koju su poslanici sinoć održali.
Pojam federalizacije pomenut je i u danas usvojenom tekstu, u vidu neke vrste principa kojim se treba rukovoditi.
Hrvatski europarlamentarci tvrde da nesporazumi o ovom pitanju proizlaze iz nepoznavanja njihovih namjera, da je to evropski princip iza kojeg ne stoji cijepanje BiH, i da se on odnosi na sve konstititutivne narode i građane ove zemlje.
Danas usvojena rezolucija pozdravlja reformske procese koji su provedeni i ukazuje na put kojim zemlja treba ići, a koji podrazumijeva konsenzus, socio-ekonomske i političke reforme u BiH, time i put ka eurointegracijama.
Ključne tačke rezolucije: vladavina prava, jednakopravnost, borba protiv korupcije…
Poslanici ističu kako EU i dalje ostaje usmjerena na perspektivu BiH u Evropskoj uniji, teritorijalni integritet i zajedništvo. Pozivaju BiH da upravo kroz evaluaciju zahtjeva za članstvo u Evropskoj uniji dokaže da je država koja funkcioniše.
Takođe, nastojanja vlade Republike Srpske da uspostavi paralelne kanale komunikacije s Komisijom zastupnici smatraju neprihvatljivima.
Od BiH se zahtijeva da nastavi s reformama i postane učinkovita i funkcionalna država utemeljena na vladavini prava, jamčeći jednakopravnost i demokratsku zastupljenost svih konstitutivnih naroda i građana.
Poslanici su izrazili žaljenje zbog toga što „deklarisani politički angažman u borbi protiv korupcije nije pokazao konkretne rezultate.” Takođe, istakli su i potrebu za efikasnim nadzorom političkih stranaka i finansiranja predizbornih kampanja, transparentnim zapošljavanjem u javnom sektoru te prestankom korupcije na javnim konkursima.
Kako je saopšteno iz Evropske narodne stranke, ovim Parlament poziva BiH da provede socioekonomske reforme i riješi problem nezaposlenosti mladih, hitno provede presude Ustavnog suda uključujući i presudu u slučaju Sejdić – Finci, zatim Odluku o izborima u gradu Mostaru kao i o legitimnom predstavljanju sva tri naroda.
Parlament takođe osuđuje neprihvatljivo nasilje nad članovima izborne komisije na nedavnim izborima u Stocu kao i ilegalni referendum održan u Republici Srpskoj, navodi se u saopštenju.
BiH je podnijela aplikaciju za članstvo u EU u februaru 2016. godine, a Evropska komisija trenutno je procjenjuje.
Evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Johanes Han (Johannes Hahn), sinoć je , tokom debate obavljene u Evropskom parlamentu, istakao da se pred Bosnom i Hercegovinom nalaze brojni izazovi.
“Bh. vlasti moraju dati koherentne odgovore na upite Komisije. To je ključna pretpostavka i osnova za funkcionisanje mehanizma koordinacije. Pozdravljam sve pokušaje jačanja pravne države”, rekao je Han.
BHRT – aktuelno.ba