U prepunoj sali Kulturnog centra u Srebrenici danas je održana komemoraciji Hatidži Mehmedović Điđi, predsjednici Udruženja Majke Srebrenice, koja je preminula je u nedjelju navečer u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) nakon duge i teške bolesti.
Mehmedović je preminula u 66. godini života, a ispraćaj i dženaza merhume obavit će se ispred Čaršijske džamije u Srebrenici danas u 12 sati.
U Centru su Emir Bektić, Hajra Ćatić, Munira Subašić, Abdulsamed Đozić, Emir Hadžihafizbegović...
Komemoracija je započela učenjem Fatihe i himnom naše zemlje, a predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Alija Tabaković nije mogao skriti emocije kada je počelo odavanje počasti.
Hajra Ćatić, još jedna srebrenička Majka, u suzama je na početku poručila: “Obećavamo ti da ćemo nastaviti tragati za svakom koščicom naših sinova. Ti si to radila u ime svih nas. Neka ti je rahmet.”
Potom se obratila i Munira Subašić:
“Hvala svima koji su došli, svi smo tužni, Hatidža se 23 godine borila za istinu i pravdu. Oni koji su počinili bol i genocid, neka očekuju kaznu. Neka nemaju mira, kao što i mi svaku noć legnemo s bolom. Draga naša Hatidža, nećemo stati… Čekajte nas na ahiretu, doći ćemo i mi.”
Na komemoraciji je pročitano i pismo Nasera Orića u kojem je kazao:
“Juli je neizdrživ za sve Bošnjake. Izdržala si mnoge, ali ovaj nisi. Još kao maksuma u krilu si me ljuljala. Doživjeli smo genocid. UN je dozvolio da se ubije više od 8.000 ljudi, među njima i tvoji sinovi… Moj progon i odlazak u Haag sam lakše uz tebe preživio. Draga Hatidža, tvojim odlaskom naša borba neće prestati. Tvoj, Naser Orić.”
Emir Hadžihafizbegović prisjetio se dana kada je snimao film van Bosne i Hercegovine i jedna od glumica pitala ga je o Srebrenici. Dao joj je, rekao je, zadatak da kada dođe kući proba zamisliti scenu da njena dva sina neko istrgne iz ruke i da ih ona nikada više ne vidi.
“Pokušala je, ali dva dana nije nakon toga mogla snimati”, dodao je on. Kazao je i da je nešto napisao, ali je na kraju odlučio da ipak ništa ne pročita, jer: “Ne želim patetiku. Niti političku propagandu.”
“Više ima Bosne i Hercegovine u Hatidžinoj šamiji, nego kod pojedinaca u parlamentu. Njena šamija je zastava Bosne i Hercegovine. Ovo je skup tuge, ali i ponosa. Čuo sam da pitaju ko će je ukopati… Ukopat će je svi Bosanci, Hercegovci, Srbi, Katolici, Srebreničani, Žene u crnom iz Beograda, Parižani, Amerikanci”, rekao je Hadžihafizbegović na kraju.