Republika Srpska (RS) uputila je izvještaj Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) u kojem je ukazala na, kako se navodi, neustavne poteze koje je u proteklom periodu povukao bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, uz ocjenu da RS ne želi otcjepljenje od BiH već traži strogo poštivanje Dejtonskog sporazuma.
Novi, 17. izvještaj Vlade RS koji je upućen Vijeću sigurnosti UN, juče je otpremljen uz propratno pismo predsjednika RS Milorada Dodika generalnom sekretaru UN Antoniju Guteresu povodom predstojeće debate u toj instituciji o situaciji u BiH.
U pismu je skrenuta pažnja na, kako se navodi, frapantni neustavni pokušaj Izetbegovića da jednostrano pokrene novi potupak protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu uprkos protivljenju druga dva člana Predsjedništva BiH.
Dodik je u pismu ocijenio da je Izetbegovićev potez bio provokativan pokušaj podrivanja legitimiteta RS i prava srpskog naroda, te da je postupao suprotno jasnom upozorenju Međunarodnog suda pravde.
U pismu stoji kako Republika Srpska apeluje na međunarodnu zajednicu da osudi Izetbegovićev protivpravni pokušaj da prisvoji ovlaštenja koja su povjerena isključivo Predsjedništvu BiH.
Upozorava se da je Tužilaštvo BiH otvorilo istragu protiv bivšeg zastupnika BiH pred Međunarodnim sudom pravde Sakiba Softića koji je neovlašteno predao zahtjev za reviziju, ali ne i protiv Izetbegovića koji je prekršio Ustav i po čijim je instrukcijama Softić postupao.
Stav predstavnika RS je da je ovo nepostupanje Tužilaštva BiH “dokaz političke pristrasnosti u korist bošnjačkih zvaničnika i politika i nepostojanja nezavisnosti”.
Dodaje se da su Izetbegović i njegovi pomagači iz međunarodne zajednice pokušali da podriju pravni status koji entiteti i konstitutivni narodi imaju na osnovu Dejtonskog sporazuma.
“Izetbegović je osporio legitimitet RS tražeći zabranu obilježavanja Dana Republike, proslave dana osnivanja Republike Srpske, koji se godinama i u miru obilježavao svake godine. Iako je Republika Srpska izmijenila zakone o tom danu da bi ih uskladila sa odlukom Ustavnog suda BiH, SDA i njeni saveznici su optužili RS da prkosi Ustavnom sudu”, istaknuto je u izvještaju.
U pismu Milorada Dodika navodi se da su institucijama pravosuđa BiH potrebne duboke reforme, mjere na sprečavanju diskriminacije žrtava ratnih zločina na osnovu nacionalne pripadnosti i sprečavanje uplitanja politike u odluke Tužilaštva BiH.
“Nužno je reformisati Ustavni sud BiH kojim hara politički uticaj, a čije su pozicije rezervisane za strance nespojive sa suverenitetom BiH i članstvom u EU”, naglasio je Dodik.
RS: Amerika podržava politiku SDA
Takođe u izvještaju se navodi da su američki zvaničnici, podržavajući planove SDA protiv RS, iznijeli zahtjeve zvaničnicima RS koji su značili protivpravno uplitanje u unutrašnja pitanja BiH, te da su zaprijetili sankcijama ako isti ne budu ispunjeni.
Prema navodima tog dokumenta, administracija predsjednika SAD Baraka Obame sprovela je tu prijetnju u djelo posljednje sedmice na vlasti.
“SDA nastavlja da koristi Tužilaštvo BiH kao političko oružje protiv zvaničnika Republike Srpske”, naveo je Dodik.
U pismu je naglašeno da RS, uprkos tvrdnjama SDA, ne traži otcjepljenje od BiH, već radi na realizaciji decentralizovanog dejtonskog sistema koji, kako je EU jasno rekla, nije prepreka člastvu zemlje u EU.
Vijeće sigurnosti UN svake godine u prvoj polovini maja raspravlja o situaciji u BiH, kada bi redovan izvještaj o stanju u BiH trebalo da dostavi i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
BHRT – aktuelno.ba