Državna nezavisnost BiH postignuta je na referendumu koji je održan dvadesetdevetog februara i prvog marta 1992. godine. Na tom referendumu 64,7 % glasača izjasnilo se da Republika BiH treba biti samostalna i nezavisna država. Ovo historijsko-političko pitanje svakako je bio jedan od najvažnijih zahtjeva Međunarodne zajednice kako bi naša država postigla međunarodno priznanje. To priznanje uslijedilo je vrlo brzo, tačnije Evropska zajednica je 6. aprila 1992. godine priznala RBiH, a naša država je 22. maja primljena i u članstvo Organizacije Ujedinjenih Nacija.
Nezavisnost za jednu državu znači da su njeni građani velikom većinom neposrednim i tajnim glasanjem izrazili svoju volju da BiH ubuduće bude samostalna država i da preuzme odgovornost za vođenje vanjske politike, za odbranu svog državnog teritorija i vršenje suverene vlasti na svom teritoriju. BiH je svoju državnost obnovila 25. novembra 1943. godine na I Zasjedanju ZAVNOBiH-a, poslije 480 godina okupacije pod Osmanskom vlašću. Međunarodno priznanje BiH koje je uslijedilo poslije referenduma bila je još jedna potvrda da je BiH postala respektabilan politički faktor na prostorima starog kontinenta, također, postala je i punopravna članica među 190 nezavisnih država u svijetu.
Dodjeljivanje BiH međunarodnog priznanja njene nezavisnosti značilo je i obavezu Međunarodne zajednice da se Bosni i Hercegovini u slučaju spoljne agresije pruži odgovarajuća pomoć. Međutim, naša država i njeni narodi i građani doživili su gorko iskustvo kada je u pitanju odnos Međunarodne zajednice prema ratu koji se desilo u periodu između 1992.-1995. godine. BiH je doživjela agresiju, a velika većina njenih stanovnika su ubijeni na najmonstruozniji način.
Agresori su htjeli u potpunosti da unište autohtonu kulturu stanovnika BiH, naročito bošnjačkog naroda. Plan je bio da se nakon osvajanja BiH anektira velikim dijelom u tzv. Projekat Velike Srbije, te preostalim dijelom da zadovolji aspiracije velikohrvatskih pretendenata na njen teritorij. Međutim, zahvaljujući historijskoj borbi, prije svega Armije RBiH i njenih pripadnika, Bosna i Hercegovina je odbranjena i sačuvala je svoj državno-pravni kontinuitet, teritorijalni integritet, te politički i međunarodni suverenitet.
Potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma BiH je u potpunosti potvrđena kao država. U posljednjih nekoliko godina ponovo su na direktan način probuđene otvorene aspiracije i direktna prijetnja suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH. To se na najbolji način ostvaruje u planovima koje svojim izjavama, deklarativno, a sve više smo svjedoci, sasvim otvoreno i militarističkim prijetnjama kuhinje tzv. Beogradsko-Zagrebačkog establišmenta. Mi smo uvjereni da sve patriote naše države imaju dovoljno mudrosti da se na odgovarajući način suprostavimo „najezdi glodara“ koja više i ne predstavlja nikakav politički novitet.
Danas povodom obilježavanja 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine želimo se prije svega zahvaliti svim ljudima koji su svoje živote dali za slobodu u kojoj danas živimo. Stranka za BiH je isključivo i osnovana da se političkim sredstvima bori za stabilnost i opstojnost naše države. Tako smo činili u prethodnom periodu, tako ćemo raditi i u budućnosti. Svim građanima i građankama Tuzlanskog kantona želimo sretan Dan nezavisnosti i neka vječno živi slobodna i demokratska država Bosna i Hercegovina.
Press služba Stranke za BiH KV TK