Vlada je prihvatila Izvještaj o realizaciji novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2015. godinu. Kada je u pitanju realizacija novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju iz Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine iznosi u 2015. godini u odnosu na 2014. godinu smanjeni su za većinu proizvodnji.
U okviru biljne proizvodnje najveće smanjenje iznosa novčane podrške je kod proizvodnje silažnog kukuruza, proizvodnje hljebnih žita, proizvodnje povrća i proizvodnje uljarica. U animalnoj proizvodnji smanjenja su prisutna kod tova junadi, uzgoja rasplodnih junica i uzgoja goveda u sistemu krava – tele. Iznos novčane podrške za proizvodnju svježeg kravljeg mlijeka zadržan je na nivou iz 2014. godine.
Kantonalno ministarstvo je u 2015. godini zaprimilo 2.362 zahtjeva koji su se odnosili na ostvarenje novčane podrške iz federalnog budžeta u 2015. godini. Ukupan iznos novčanih podrški koji obuhvataju zahtjevi proslijeđeni Federalnom ministarstvu u skladu sa odredbama Pravilnika o načinu i uslovima ostvarenja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji i modelu ostalih vrsta podrški iznosi 12.720.851,80 KM. Ukupna visina sredstva za novčane podrške u 2015. godini, planirana Budžetom Kantona za 2015. godinu iznosila je 3.071.300,00 KM, odobrena sredstva nisu dovoljna imajući u vidu obim poljoprivredne proizvodnje na području Kantona.
Kantonalnim programom obuhvaćene su poljoprivredne proizvodnje za koje Federalnim programom nije predviđena novčana podrška, kao i proizvodnje za koje su postavljene visoke proizvodne kvote po jedinici proizvodnje na federalnom nivou, a koje su od interesa za razvoj ukupne poljoprivredne proizvodnje na Kantonu.
Uprkos nedovoljnom iznosu sredstava, Kantonalnim programom obuhvaćene su ne samo novčane podrške u sklopu mjera podrške proizvodnji, već i novčane podrške u sklopu mjera strukturne politike. To je učinjeno kroz model kapitalnih ulaganja i model ostalih vrsta podrški, kako bi se bar djelimično ublažile posljedice izostavljanja ovih podrški iz Budžeta Federacije a ovi modeli poticaja imaju veliki značaj u stvaranju uslova za povećanje obima i vrsta proizvodnji kao zadržavanja stanovništva na selu.
Odjel za informisanje Vlade TK