Prije tačno 30 godina, 19. septembra 1991. godine, zbog značajno narušene bezbjednosne situacije, Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine donijelo je jednoglasnu Odluku kojom je naredilo Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine mobilizaciju cjelokupnog sastava milicije s ciljem zaštite teritorijalnog integriteta i suvereniteta, zaštite lične i imovinske sigurnosti svih građana. Pomenuta Odluka 19. septembar 1991. godine određuje za jedan od najznačajnih datuma moderne povijesti naše zemlje.
U to vrijeme bili smo jedina organizovana, nedovoljno opremljena i naoružana ali jako motivisana i opredijeljena formacija za obavljanje poslova i datih ciljeva. Danonoćno smo obezbjeđivali sve važnije komunikacije, objekte te obezbjeđivali normalno funkcionisanje vlasti u jako otežanim uslovima na terenu, jer se ratna psihoza a potom i dejstva polako prenosili i na prostor Bosne i Hercegovine. Povlačenje tzv. JNA iz Slovenije i Hrvatske i njihovih vojnih efektiva, te njihovo razmještanje u mjesta i na prostore koji su bili većinski naseljeni stanovništvom srpske nacionalnosti, te otvoreno naoružavanje stanovništva srpske nacionalnosti, su dodatno ulijevali strah i zebnju među ostalim stanovništvom.
U jako teškim bezbjednosnim uslovima osigurali smo održavanje referenduma za nezavisnost Bosne i Hercegovine 29. februara i 1. marta 1992. godine. Izbijanjem agresije i cijelim tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu pripadnici policije su sa drugim patriotskim snagama organizovali i aktivno učestvovali u odbrani i izvođenju najsloženijih borbenih dejstava, a paralelno s tim radili i poslove borbe protiv kriminaliteta, održavanja javnog reda i mira, kontrole bezbjednosti saobraća i drugih poslova iz svoje nadležnosti.
Dali smo nemjerljiv doprinos formiranju jedinica i štabova Teritorijalne odbrane, a kasnije i drugih oblika organizovanja Armije Republike Bosne i Hercegovine ustupanjem svojih pripadnika i materijalno tehničkih sredstava. Svojim angažmanom policija je u ratnom periodu ispunila svoj zadatak jer je spriječila činjenje najtežih krivičnih djela, posebno ratnih zločina, ubistava, silovanja, pljački i drugih oblika kriminalnog djelanja koja prate rat i ratna dešavanja.
Prisjećajući se opisanog vremena, moramo istaći da je 6 naših pripadnika u temelje nezavisne i suverene Bosne i Hercegovine ugradili najvrednije – svoje živote, a oko 40 ih je teže i lakše ranjeno. I ovom prilikom im odajemo zahvalu i priznanje na herojskom činu. Kroz ovo udruženje činimo sve što je moguće da ne budu zaboravljeni, a njihovim najmilijim pružamo pomoći koliko god smo u mogućnosti.
Ovom prilikom Udruženje „Policajci Srebrenika 1991 – 1995“ svim policajcima koji su učestvovali u odbrani i izgradnji Bosne i Hercegovine upućuje najiskrenije čestitke i zahvaljuje na učinjenom.
aktuelno.ba