Vlada je danas usvojila Informaciju Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak o efektima ulaganja za povratak iz Budžeta Tuzlanskog kantona na području Republike Srpske i Tuzlanskog kantona za 2018. godinu. Kako se u Informaciji navodi za realizaciju šest programa podrške povratku izbjeglih i raseljenih osoba i materijalno zbrinjavanje socijalno ugroženih lica Vlada Tuzlanskog kantona je ove godine utrošila ukupno 837.394,33 KM.
Radi se o programima Projekata održivog povratka, Pomoć drugim nivoima vlasti, Obavezno zdravstveno osiguranje socijalno ugroženih raseljenih lica, naknade za dženaze i sahrane prognanih i raeljenih lica, Subvenciji električne energija za raseljene osobe, te nabavci ogrjeva-uglja za socijalno ugrožene raseljene osobe. Kako se dalje navodi, navedena ulaganja Ministarstva rezultirala su smanjenjem broja raseljenih lica na području TK-a sa 11.858 u 2015. godini na 9.988 osoba u 2018. godini, što je manje za 1.870 raseljenih osoba.
Posmatrajući samo 2018.godinu na područje našeg kantona 42 osobe su se vratile u prijeratno mjesto prebivališta, što je za oko 73 % više u odnosu na broj povrataka iz prethodne godine, a na područje opština entiteta Republika Srpska, vratilo se 127 osoba ili za 21% manje u odnosu na broj povrataka iz prethodne godine. Ono što raeseljena lica traže i pokušavaju za sebe stvoriti kada se vrate u svoje domove jeste ekonomska sigurnost u smislu zapošljavanja i samozapošljavanja.
Zbog toga bi u narednom periodu veću pažnju trebalo posvetiti održivom povratku i povratku raseljenih i izbjeglih osoba, pri čemu je neophodno posebno usmjeriti pažnju na povećanje izdvajanja za infrastrukturu u povratničkim mjestima kako bi se poboljšali uslovi za život, podjednako, svim povratnicima, posebnu pažnju posvetiti zatvaranju kolektivnih centara, odnosno licima koja su smještena u kolektivnim centrima i drugim vidovima alternativnog smještaja na području Tuzlanskog kantona, te i u narednom periodu nastaviti sa temeljnom i kontinuiranom kontrolom utroška budžetskih sredstava koja se izdvajaju kao pomoć povratnicima za infrastrukturu i održiv povratak, kako bi se spriječila zloupotreba, odnosno, nenamjensko trošenje dodijeljenih sredstava.
Ono što je još značajno istaknuti jeste da u 2016., 2017. i 2018. godini nije bilo korisnika dodijeljenih sredstava koji su nenamjenski utrošili finansijska sredstva.
aktuelno.ba