Hoće li uvođenjem elektronskih zdravstvenih knjižica dugački redovi i gužve za ovjeru zdravstvenih knjižica postati prošlost u Kantonu Sarajevo? Dosad je podijeljena skoro četvrtina odštampanih elektronskih knjižica, koje pojedinačno koštaju 2 marke. Kako to u praksi izgleda, te je li lakše pacijentima i ljekarima?
Uvođenje elektronskih zdravstvenih knjižica nije okončano u predviđenom roku krajem prošle godine. Nakon pogrešno odštampanog grba KS-a, pojavio se drugi problem. Kako objašnjava ministrica zdravstva Zilha Ademaj na štampačima instaliranim u prijemnim ambulantama bila je tehnička greška u povezivanju čitača kartica s bazom podataka osiguranih lica u Zavodu PIO-a.
Ove godine svi zdravstveni osiguranici u KS-u će papirne dokumente zamijeniti novim – elektronskim, po uzoru na one u EU-u. To bi trebalo pacijentima omogućiti brži i jednostavniji put do ljekara, bez ovjeravanja knjižica, a njima olakšati uvid u medicinsku dokumentaciju i dijagnostiku.
«Ljekar porodične medicine ili specijalist iz Doma zdravlja, ako treba drugo mišljenje, može ga potražiti na Kliničkom centru, Općoj bolnici, Zavodu za hitnu medicinsku pomoć ili obratno», ističe Arman Šarkić, portparol JU Dom zdravlja KS-a.
Dok jedni još sa starim knjižicama idu na preglede, drugi su se uvjerili u prednost elektronskih.
Unaprijeđeni zdravstveni sistem omogućava jednostavno evidentiranje elektronske uputnice i pacijenta bez obzira na to iz koje zdravstvene ustanove na području kantona je upućen na daljnju opservaciju.
«Čim se kartica ubaci u čitač, on očitava podatke iz baze podataka gdje je registrovano lice i tamo mora biti šira baza podataka i o uplatama doprinosa i druge karakteristike iz kojih se nedvosmisleno može potvrditi da se radi o tom licu», navodi Ademaj
Šarkić dodaje da postoji jedinstveni help desk gdje svih 9 domova zdravlja sa ambulantama porodične medicine se kontroliše preko jednog softvera: «I pacijentima su benefiti veliki i mi ga u suštini pratimo od ulaska u dom do izlaska».
Unaprijeđeni zdravstveni sisitem na području KS-a jednim klikom omogućava apotekarima jednostavniji uvid u propisanu terapiju i kontrolu trošenja lijekova.
«Sve je više pacijenata koji dolaze s elektronskim receptima, mada ima i pisanih. Ovaj način aplikacije i provođenja recepata je mnogo pomogao u smislu brže realizacije samog recepta i daje nam više prostora za komunikaciju s pacijentima», kaže Samra Sarvan, rukovoditeljica Apoteke Vrazova.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a pismeno su nas obavijestili da je podijeljeno više od 77.000 elektronskim knjižicama, a odštampano 411.420. Iz Zavoda nisu pojasnili kako je formirana pojedinačna cijena knjižice od 2 marke ako je za štampanje izdvojeno 263.250 maraka, kao što je objavljeno u medijima.
federalna.ba