U periodu od 18. do 22. novembra 2024. godine, na Klinici za plućne bolesti UKC Tuzla, održava se višednevna edukacija o primjeni high-flow aparata za terapiju kisikom. Edukacija je namijenjena ljekarima i medicinskim tehničarima UKC Tuzla, a organizovana je kroz teorijski i praktični dio.
Veliko nam je zadovoljstvo sarađivati s dokazanim stručnjacima, kolegama s Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju, što nam omogućava sveobuhvatno prenošenje znanja i praktičnih vještina. – ističe prim. dr. Nada Remetić, v.d. načelnica Klinike za plućne bolesti.
Prim.dr. Remetić posebno je istakla značaj ove edukacije:
“Veliki broj pacijenata s respiratornim oboljenjima zahtijeva napredne metode liječenja, uključujući high-flow terapiju kisikom. Respiratorne bolesti zauzimaju visoka mjesta prema međunarodnim statističkim klasifikacijama, dok podaci Svjetske zdravstvene organizacije ukazuju na porast broja oboljelih od bolesti pluća. U sezoni respiratornih infekcija i teških pneumonija, potrebe za oksigenoterapijom su znatno povećane, što ovu edukaciju čini izuzetno važnom.”
Prof. dr. med. sc. prim. Jasmina Smajić, v.d. načelnica Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju, naglasila je inovativan pristup ovogodišnjoj edukaciji:
“Prva edukacija je održana za uposlenike Klinike za zarazne bolesti u 2021. godine i od tada kontinuirano mijenjamo koncept i unaprjeđujemo edukacije.
Na inicijativu Klinike za plućne bolesti, organizovali smo edukaciju koja obuhvata kako osnovne tako i napredne principe oksigenoterapije. Tokom pet dana, učesnici prolaze teorijski dio koji obuhvata osnove anatomije, fiziologije disanja, značaj ventilacije i perfuzije, kao i primjenu low-flow i high-flow oksigenoterapije.
Posebnu pažnju posvećujemo i potencijalnim negativnim efektima kiseonika. Nakon teorijskog dijela slijedi praktična obuka, što omogućava učesnicima da stečena znanja odmah primijene.
Pozitivno sam iznenađena velikim interesovanjem polaznika edukacije – na prvom danu edukacije prisustvovalo je više od 50 polaznika. Proveli smo ulazni test kako bismo procijenili nivo znanja, a nakon završetka edukacije planiran je i evaluacijski test.
Ova metoda omogućava objektivnu procjenu uspješnosti prenosa znanja.”
Prof. dr. Smajić je istakla dugogodišnju saradnju između Klinike za plućne bolesti i Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju:
“Često smo konsultanti u tretmanu pacijenata s respiratornom insuficijencijom i pružamo podršku u procedurama koje zahtijevaju anesteziju, poput bronhoskopija. Takva saradnja značajno doprinosi kvalitetu liječenja i njege pacijenata.”
Jasmin Halilović, dipl. med. tehničar i glavni tehničar Klinike za plućne bolesti, istakao je da su predavanja akreditovana i bodovana od strane ljekarske i medicinsko-tehničarske komore, čime se dodatno potvrđuje kvalitet ove edukacije.
“Ovakve edukacije ne samo da unapređuju stručnost osoblja, već i podižu standarde liječenja pacijenata s respiratornim oboljenjima.”, zaključio je Halilović.
Ova edukacija predstavlja važan korak u borbi protiv respiratornih bolesti i jačanju stručnih kapaciteta UKC Tuzla. Zahvaljujući predanom radu organizatora i edukatora, zdravstveni radnici će biti bolje edukovani za savremene izazove u liječenju respiratornih pacijenata.
aktuelno.ba/ UKC Tuzla