Svjetski dan mentalnog zdravlja

Spread the love
Menprom

Svjetski dan mentalnog zdravlja bit će obilježen danas, a ovogodišnja tema je “Psihološka prva pomoć”. U Sarajevu će, u organizaciji Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, biti održan okrugli sto “Psihološka prva pomoć”.  U Mostaru je najavljena ulična akcija pod nazivom “Otvori um – prekini stigmu”.

Reha Centar

Cilj akcije je informisanje građana o mentalnom zdravlju, vrstama mentalnih oboljenja, kao i o načinima njihovog liječenja. Građani će također biti informisani o osnovnim principima pružanja prve psihološke pomoći, što će ih osposobiti da prepoznaju kada je potrebno pružiti prvu psihološku pomoć i kome se mogu obratiti.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se od 1992. godine, na inicijativu Svjetske federacije za mentalno zdravlje, a s ciljem podizanja svijesti o pitanjima mentalnog zdravlja širom svijeta.

Ovaj dan pruža priliku svima koji su angažovani u ovoj oblasti da govore o svom radu i onome što je potrebno učiniti da bi zaštita mentalnog zdravlja postala realnost.

Traumatska iskustva u velikoj mjeri narušavaju osjećaj sigurnosti, čak i kod male djece. Psihološke krizne intervencije odnose se na metode koje se koriste da bi se pružila trenutna i kratkotrajna pomoć pojedincima, koji su proživjeli događaj koji je prouzrokovao emocionalne, kognitivne, fizičke i probleme u ponašanju.

To se obično odnosi na prirodne nesreće, ubistva, seksualne napade, različite bolesti, smrt bliske osobe i slično, u kojima pojedinac osjeća da je izgubio sposobnost suočavanja sa stresom.

Cilj kriznih intervencija je pomoći ljudima da se lakše nose sa traumatskim događajem, te da taj isti događaj integrišu u svoje životno iskustvo da bi mogli nastaviti sa normalnim životom. Osobama se pomaže da vrate osjećaj kontrole nad vlastitim životom, čime se smanjuje osjećaj bespomoćnosti.

Također, osoba postaje svjesna težine onoga što se desilo, nakon čega može pokušati da to prizna sebi i drugima.

Komentari

Komentara

Posted In: