Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je Informaciju o ostvarenim rezultatima deminiranja i uništavanja neeksplodiranih ubojitih sredstava na području Tuzlanskog kantona u 2014. godini. U 2014. deminirana je površina od 1.566.482 m2. U prošloj godini okončana su 24 projekta, a 2 su prekinuta i biće nastavljena početkom naredne deminerske sezone.
Tokom deminerske sezone kao pilot projekt uvedena je nova metoda deminiranja tzv. „ciljano tehničko izviđanje”. Primjenom ove metode tretirana su dva projekta u općinama Gradačac i Teočak. Radi se o površini od oko 2,5 miliona kvadratnih metara za koje još nisu izdati certifikati odnosno uvjerenja. Računajući ostvarene rezultate deminiranja uz primjeni sve tri metode (čišćenje, tehničko izviđanje i ciljano tehničko izviđanje) ukupno je deminirana površina od oko 4 miliona m2. Kada su u pitanju ostvareni rezultat deminiranja po općinama, kao i prošlih nekoliko godina, najintenzivniji radovi bili su na području općina Kalesija i Gradačac.
Usljed prirodne nesreće, a kao posljedica djelovanja nabujalih rijeka i aktiviranja velikog broja klizišta na području Tuzlanskog kantona konstantno je bila prisutna opasnost od pomjeranja minskih polja, donošenja i izbacivanja na površinu zaostalih neeksplodiranih ubojitih sredstava kao i pomjeranja i uništavanja minskih oznaka kao jedinog upozorenja na zaostale mine.
Kao rezultat potrebe hitnog deminiranja rizičnih zona uz putne komunikacije i druge vitalne objekte na području TK u vremenu od nastanka prirodne nesreće obavljeni su deminerski radovi na putnoj komunikaciji Tuzla – Ban Brdo – Bijeljina u mjestu Seljublje u izvedbi deminerske kompanije “Stop mines”, na putu u Seljublju u izvedbi deminerske kompanije “Stop mines”, izvorištu vode Rožajska Rijeka – vodovod u Sapni u izvedbi deminerske kompanije “Pazi mine” i Hanđelićima – klizište u Sapni u izvedbi deminerske kompanije “Pazi mine”.
Tokom 2014. godine pripadnici „A” tima civilne zaštite izvršili su 344 zadatka iskopavanja, preuzimanja, prevoženja, privremenog skladištenja i oko 150 zadataka uništavanja NUS-a. Tokom prošle godine, i pored svih preduzetih mjera upozoravanja na minsku opasnost na području TK se dogodila jedna minska nesreća (Kalesija) u kojoj je jedna osoba smrtno stradala, a jedna teško ranjena i jedan minoincident (Tuzla) u kojem je stradalo nekoliko ovaca.
Vlada TK prihvatila je Listu prioriteta deminiranja na području Tuzlanskog kantona za 2015. godinu. Za deminiranje metodom „čišćenja“ planirano 452.078,02 m2 i metodom „tehničkog izviđanja“ 3.839.676,50 m2 ili ukupno 4.291.694,52 m2.
Zbog navedenih veličina nije riječ o planu deminiranja nego Listi prioriteta za deminiranje. Dokument je okvirni plan u kojem su u potpunosti ispoštovani općinski planovi i prioriteti deminiranja i koji omogućava da Oružane snage BiH i Federalna uprava civilne zaštite izvrše odabir projekata koje će raditi njihovi deminerski timovi.
Preostali dio projekata putem BH MAC-a i Komisije za deminiranje BiH bit će stavljen na uvid međunarodnim donatorima koji će pokušati osigurati potrebna finansijska sredstva za te projekata koje će raditi profesionalne agencije za deminiranje.
aktuelno.ba