Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas na tribini srpske koalicije za Srebrenicu, kako je ideja o referendumu o izdvajanju te opštine iz ustavno-pravnog sistema Republike Srpske neizvodljiva jer je, kako je rekao, u suprotnosti sa Dejtonskim ustavom, ali i pravima Srba u toj lokalnoj zajednici. Dodik je tokom posjete Srebrenici razgovarao sa građanima i ponovio da se u Srebrenici nije desio genocid i da je Alija Izetbegović žrtvovao ovu opštinu.
On je naveo kako se mora poštovati tragedija svih i prekinuti sa neistinama.
“Nema tog načina da Republika Srpska prihvati bilo kakvo izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske. To je odgovor na sve te kvazipolitičke nedozrele inicijative”, rekao je Dodik.
Po njegovim riječima, činjenice su da je Srebrenica teritorijalno integrisana u Republiku Srpsku, da je pitanje teritorijalnog razgraničenja u Bosni i Hercegovini uređeno aneksom dva koji reguliše graničnu liniju između entiteta, kao i da je dato pravo isključivo entitetima da odlučuju sporazumom o tome gdje koji prostor može da bude ili pripada.
Dodik je na skupu u Domu kulture u Srebrenici, pozvao Srbe u tom gradu da izađu na referendum o Danu Republike Srpske, koji će biti održan 25. septembra, te da to učine mirno i bez tenzija.
“Valjda niko ne očekuje, pogotovo ovi iz američke i britanske ambasade, da Srbi prihvate da Bakir Izetbegović zahtjevom ukine Dan Republike za koji su glasala tri stranca i dva Bošnjaka i da mi na to šutimo. Ne može Bakir Izetbegović određivati šta je naš datum, ali je ogavno što britanska i američka ambasada na ovaj način služe interesima, prije svega, Bošnjaka. Nama je odavno jasno da se američka amasadorka ne miješa u svoj posao ovdje i da taj posao kreiraju domaći lokalni muslimani, koji se nalaze u njihovoj ambasadi i oni pišu saopštenja. Bilo bi dobro da pročitaju sve i upute se u dokumentaciju”, ocijenio je Dodik.
On je ponovio ranije izrečene stavove o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, ulozi stranog faktora u Bosni i Hercegovini, te donacijama koje su došle u Srebrenicu, “ali niko ne zna gdje su završile”.
Referendum će biti održan!
Navodeći da je Ustavni sud rekao da se prilagodi član koji reguliše Dan Republike Srpske, Dodik je rekao da Republika Srpska to i čini, želi da vidi kako narod reaguje na taj datum i zato organizuje referendum.
“Taj referendum će biti održan, bilo zabrane Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ili ne. Tu nemamo nikakve dileme! On je isključivo u našoj nadležnosti. Nema načina da se od toga odustane”, naglasio je Dodik.
Kada je riječ o Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, Dodik ističe da je “vidljivo da su te kvaziinstitucije predmet političkih igara u Sarajevu”.
“Mi smatramo da Sud i Tužilaštvo nisu ustavni i samim tim nisu ni legalni. Ali, političko modeliranje Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine govori o tome kakve su njihove namjere. Zato sada vidimo i uticaje usmjerene na to da se obračunaju sa svima koji i u samim tim kvaziinstitucijama ne podržavaju te politike, da bi stavili u te institucije samo ljude koji su spremni da ispunjavaju njihove naloge”, smatra Dodik.
On je izrazio zadovoljstvo što je u Srebrenici okupljena koalicija koja podržava Mladena Grujičića, kao srpskog kandidata za načenika opštine na predstojećim izborima, sa uvjerenjem da će njegovom pobjedom biti kreirana nova dimenzija lokalne vlasti koja neće biti usmjerena ni protiv koga, ali će težiti da bude objektivna.
Dodik tvrdi da je lokalna vlast u Srebrenici do sada zloupotrebljavala svaku vrstu pomoći, međunarodne, pa i iz Srbije, na štetu srpskog stanovništva.
“Niko nije rekao da ne treba pomoći Bošnjacima iz tih sredstava, ali sredstva koja je dala Srbija ovdje se ne upotrebljavaju objektivno. Danas sam mogao da čujem da se ta sredstva pokušavaju, koriste ili su već uvrštena u projekte za pravljenje mostova koji vode do vikendice Ćamila Durakovića i nigdje više, a da u srpskim selima ne možete da prođete od prokopanih puteva”, rekao je Dodik i dodao da će o svemu upoznati vlast u Srbiji.
Podsjetimo, posljednih dana, Srebrenica je ponovo u centru rasprava političara u Bosni i Hercegovini.
Na odluku Ustavnog suda Republike Srpske o održavanju referenduma o 9. januaru kao Danu Republike Srpske, Sadik Ahmetović, potpredsjednik Stranke demokratske akcije i poslanik u Parlamentu Bosne i Hercegovine, rekao je da će ta stranka predložiti referendum o izdvajanju Srebrenice iz Republike Srpske.
“Imajući u vidu da je Srebrenica prostor gdje je počinjen genocid, mi smo trpili taj prostor i Republiku Srpsku, misleći da će se demokratizirati, da će prihvatiti druge i drugačije. To se do dan danas nije desilo, to je sve gore. Mi ćemo otvoriti mogućnost, da se građani Srebrenice izjasne da li žele živjeti u okvirima Ustava koji ne štiti njihova osnovna ljudska prava”, rekao je Ahmetović.