Close Menu
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook Instagram YouTube
Aktuelno.ba
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Aktuelno.ba
Home » Rotaract Club Tuzla pomogao osobama pogođenim poplavama i klizištima (foto)
BiH

Rotaract Club Tuzla pomogao osobama pogođenim poplavama i klizištima (foto)

aktuelno.baBy aktuelno.bajun 14, 20143 Mins Read
Podijeli Facebook WhatsApp Copy Link Twitter LinkedIn Email Pinterest
Podijeli
Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Pinterest Copy Link Email

Rotaract Club Tuzla je u periodu od 20.-25.05.2014. ostvario značajnu suradnju sa francuskom nevladinom organizacijom SOS Attitude.

SOS Attitude je kontaktirao Rotaract Club Tuzla dok su bili na putu prema BiH, nakon čega je u zajedničkoj saradnji i spajanjem njihovog iskustva i našeg lokalnog znanja ostvarena suradnja, koja se poslije proširila i na Crveni Križ Tuzlanskog Kantona, Crveni Križ Bijeljina i Civilnu Zaštitu Bijeljina.

10419400_698854866820249_2345962697944545204_n

SOS Attitude se specijalizira u brzom reagiranju i davanju skloništa u kriznim situacijama, bilo da su to prirodne katastrofe ili konflikti. Skloništa u vidu šatora su sami vrh standarda Crvenog Križa, dimenzija 16m2, sa zaštitom od kiše, vjetra, sunca, pijeska, komaraca i sa dobrom ventilacijom. Prvi tim je došao sa 3 šatora, sljedeći dan je došlo 20 šatora, a 50 je došlo nedavno. SOS Attitude traži osobe sa pravim potrebama, obitelji kojima su domovi uništeni ili oštećeni do te mjere da su makar privremeno neuvjetni za život. Njihov cilj je da spriječe raseljavanje, tako što će se ti šatori postaviti na imanju gdje su kuće da bi obitelji imale gdje prespavati dok rade na renoviranju ili građenju svojih kuća. Šatori mogu trajati 1-2 godine, pa i duže, ovisno od uvjeta i ponašanju prema njima.

IMG_0575

U suradnji sa SOS Attitude smo posjetili mjesta oko Tuzle koja su pogođena klizištima (Badre, Paraći, Kikači, Horozovina, Požarnica, Sapna), kao i Bijeljinu, Janju, mjesto Brodac i nekoliko okolnih mjesta prema Savi do kojih se dalje išlo čamcem. U tim posjetama je podijeljeno oko 15 spomenutih šatora, te hrana, voda i higijenske potrepštine koje su zajednički realizirali SOS Attitude i Rotaract Club Tuzla. Ostali šatori će biti podijeljeni od strane Crvenog Križa Tuzlanski Kanton i Crvenog Križa Bijeljina.

10341414_698853890153680_4652823147235499767_n

Članovi Rotaract Club Tuzla su i prije dolaska SOS Attitude bili pojedinačno uključeni u pružanje pomoći pogođenima vremenskim neprilikama koje se nisu dogodile cijelo stoljeće. Također, i nakon odlaska SOS Attitude članovi Rotaract Club Tuzla nastavljaju raditi u olakšavanju situacije osobama koje su ostale bez domova, pa su tako zajedno sa članicama doktoricama posjetili jedno domaćinstvo u Požarnici i tom prilikom odnijeli pomoć u hrani, vodi, higijeni, lijekovima, savjetima i slušanjem.

10300642_704826339556435_728714322746332382_n

Nakon što je Crveni Križ dobio 50 šatora, članovi Rotaract Club Tuzla koji su bili na terenu zajedno sa SOS Attitude su 10.06.2014. demonstrirali postavljanje šatora i ostale njihove osobine nastojali objasniti što je bolje moguće.

10377993_698854683486934_3974380482315125993_n

Rotaract Club Tuzla je također bio uključen i u nabavku isušivača vlage iz zidova.

2014-05-31 11.13.50

Za dalje praćenje rada Rotaract Club Tuzla možete posjetiti Facebook stranicu https://www.facebook.com/rotaracttuzla a još nekoliko dana je u toku i crowdfunding kampanja za pomoć unesrećenim osobama u poplavi stoljeća http://igg.me/at/floodsbih/x a prve donacije su već proslijeđene. Rad SOS Attitude se može pratiti na https://www.facebook.com/SOS.Attitude ili na http://www.sos-attitude.org/

 

Davor Pavlić

predsjednik Rotaract Club Tuzla

 

 

Komentari

Komentara

aktivnosti francuska Izdvojeno klizista pomoć poplave rotaract rotaract club tuzla sos attitude
Share. Facebook WhatsApp Copy Link Email LinkedIn Pinterest Twitter

Vezani članci

Tuzlanski Kanton

Javni poziv za sufinansiranje programa projekata sportskih organizacija u oblasti tjelesne kulture i sporta 2026

maj 19, 2026
Tuzla

Gradonačelniku Lugaviću uručena Povelja počasnog člana Dobrovoljnon vatrogasnog društva

maj 19, 2026
Tuzla

Emir Ahmetkadić donio evropsku bronzu u Tuzlu

maj 18, 2026
Sve vijesti

Polaganjem cvijeća na spomen obilježje poginulim pripadnicima policije obilježen 15. maj Dan odbrane Tuzle

By aktuelno.bamaj 15, 2026
Tuzlanski Kanton

Uprava policije MUP TK – Akcija dobrovoljnog darivanja krvi

By aktuelno.bamaj 15, 2026
Tuzlanski Kanton

Sportske aktivnosti povodom Dana policije TK-a i dodjela pehara najboljim učesnicima FOTO

By aktuelno.bamaj 14, 2026
Tuzla

Tuzla pamti svoje heroje: Svečanom akademijom nastavljeno obilježavanje 16. maja – Dana tuzlanskih jedinica

By aktuelno.bamaj 14, 2026
Facebook Instagram YouTube
  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
© 2026 | Aktuelno.ba | RN Multimedia

Ukucajte pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za izlaz.

Uključen vam je Ad Blocker!
Uključen vam je Ad Blocker!
Naša web stranica je omogućena prikazivanjem internetskih oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete onemogućiti vaš Ad Blocker.