Prva Regata „Tuzla na Neretvi“ je iza nas, a prema ocjeni svih učesnika vrlo je uspješno organizovana.
Slatki umor koji rafteri osjećaju nakon veslanja je obuzeo sve, a posebno organizatore članove Rafting kluba „Tuzlak“ i predstavnike Rafting centra „Džajića Buk“ koji su na organizaciji Regate intenzivno radili skoro dva mjeseca. Nakon srdačnog rastanka i ispraćaja od strane domaćina rafteri zadovoljni krenuše put Jajca, Žepča, Olova, Konjica, Šipova, Tuzle, Starih Banovaca, Arilja i Visokog.
No krenimo redom..
Najavljeno nestabilno vrijeme ni malo nije pokolebalo preko 120 učesnika iz 9 rafting klubova da da se prijave i učestvuju na prvoj Ragati „Tuzla na Neretvi“. Članovi Rafting kluba Tuzlak su u kamp Borašnica na Boračkom jezeru došli još u četvrtak kako bi u petak organizovali doček gostiju, pripremili smještaj u bungalove i hranu za trodnevni boravak. Topli gulaš koji je pripremio Vlaja vrlo brzo okrijepi pristigle goste, a hladno pivo otvori razgovor i pošalice do duboko u noć.
Ujutro su rijetki ranoranioci uživali u nesvakidašnjem prizoru. Iznad Boračkog jezera i po padinama okolnih planina povijali su se oblačići i slojevi magle. Milan i njegova supruga piju kafu i uživaju, jer kažu da takvu ljepotu koju nude planine, ne mogu vidjeti u svojoj ravnoj Vojvodini.
Ubrzo mir zamjeni jutarnja vreva i dovikivanje raftera koji krenuše sa pripremama. Snimatelj dronom dobija posljednje instrukcije kako da uhvati što atraktivnije snimke regate iz ptičije perspektive kako bi se napravio promotivni film. Raftnig čamce rafteri napumpaše, a za tili čas uvježbani i vrijedni radnici Rafting centra Džajića Buk“ koordinirani od strane Kasima Džajića, opremu prevezoše uzvodno uz Neretvu na start.
Na žalost ne mogu svi na vodu i nekoliko raftera zaduženih za spremanje vojničkog graha ostade u improvizovanoj kuhinji.
Čamci krenuše kroz vodu, a Neretva kristalno čista da je piti možeš. Kada se nad kanjonom nadviše oblaci i poče grmiti sijevati i padati kiša, veseli žamor raftera malo utihnu. Suadi je prvi put da raftuje i djeluje pomalo uplašeno. Srećom kiša ubrzo prestade padati, a rafterska graja ponovo poče da odjekuje kanjonom.
Na Velikoj Oštroj na ušću Rakitnice u Neretvu rafteri prezalogajiše, ponovo zališe pivom i napraviše fotografije za uspomenu.
Nizvodno je kanjon sve ljepši, a pošto Neretvu u tom dijelu ne prati put, mogu ga vidjeti samo rafteri. To je ta privilegija koju donosi rafting . Međutim rafting donosi i iznenađenja. Čamac sa dronom se prevrnu i snimatelj Edi je uzaludno pokušavao da ga održi iznad vode, pa u tom komešanju neočekivano nastade podvodni snimak dronom. Na žalost jedan rafter i pored toga što je na sebi imao kompletnu opremu, zadobi lakšu povredu.
Ubrzo rafteri stigoše i do cilja, te se prevezoše natrag u kamp.
Da li zbog toga što su bili mokri ili što voda baš zna da iscrpi i izgladni, rafteri se okupiše oko kazana sa grahom i pojedoše svoje porcije. Repetu je tražila većina, a neki pojedoše i četiri,… uslast im bilo.
Mali odmor i preslvačenje u bungalovima je svima dobrodošlo jer slijedi zabavno veče i dodjela zahvalnica. Ovaj put među dodijeljenim zahvalnicam su bile i dvije potpuno neobične. Marko je dobio zahvalnicu „za one koji znaju da dugo sede“, a Suljo i Edi za atraktivne i „jedinstvene podvodne snimke dronom“. A onda ponovo roštiljanje i druženje do duboko u noć.
Na polasku kući, na preporuku Kasimovu, neki rafteri navratiše u njegovo rodno mjesto Džajiće, da vide prelijepi Crni Vir sa malim vodopadom. Fotografisanja je bilo, ali kupanja nije jer je voda hladna do bola.
Ljepši kraj regate se nije mogao poželjeti.
Rafterska manifestacija „Tuzla na Neretvi“ je podržana od strane Grada Tuzle , Turističke zajednice Grada Tuzla, te prijatelja kluba: Multilab, Ekoživot, Volan, Inproz, Profine i Menprom.
Ukoliko želite da pratite naše aktivnosti ubuduće, posjetite službeni FB profil kluba https://www.facebook.com/raftingklubtuzlak/
Muris Bulić, Predsjednik Rafting kluba Tuzlak
aktuelno.ba