-
Zlatni ljiljani Tuzle obilježili 28. godišnjicu pogibije svog saborca Gorana Martinovića „Ustaše“ - 7 hours ago
-
Obnovljene 2 fiskulturne sale u Kladnju - 7 hours ago
-
Grad Tuzla podržao realizaciju 53 projekta neprofitnih organizacija na području grada Tuzle - 8 hours ago
-
Premijer Halilagić prisustvovao obilježavanju Dana sjećanja na zločine u Zvorniku - 9 hours ago
-
Predstavnici Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ uručili vrijednu donaciju Domu zdravlja u Tuzli - maj 30, 2023
-
25. kolektivna dženaza civilnih žrtava zločina počinjenih u Zvorniku 1992. godine - maj 30, 2023
-
Boračke organizacije i udruženja Armije RBiH i MUP- a RBiH Grada Tuzla: Demant na saopćenje za javnost Udruga HVO TK - maj 30, 2023
-
Ministar Lakić sa šefom Ureda Svjetske banke u BiH o saradnji u reformskim projektima - maj 30, 2023
-
CCI: Izazovi sa kojima se suočavaju javna preduzeća – Šta građani trebaju znati? - maj 30, 2023
-
Utvrđen plan upisa i način stipendiranja deficitarnih zanimanja - maj 30, 2023
Predstavljena studija “Tuzla pametan grad – grad budućnosti”
Danas, 24.01.2023. godine, je predstavljena studija “Tuzla pametan grad – grad budućnosti” koja daje osnovne smjernice u kojem pravcu grad Tuzla treba da se razvija da bi postao pametan grad. Pametan grad je onaj grad koji koristi digitalne tehnologije kako bi svoje svakodnevne aktivnosti učinio produktivnijima- s manje troška, nudeći time kvalitetnije usluge svojim građanima, te stvarajući pogodno tlo za nove investicije, privredni rast, ali i kvalitetniji i privlačniji život.
Studiju je izradio Centar za ekologiju i energiju, u partnerstvu sa EDUTUS Univerzitetom iz Budimpešte i u saradnji sa Gradom Tuzla.
„Tehnološke inovacije proteklih su godina preplavile svijet, a iz poslovnog se aspekta
inovacijama daje posebna pažnja s obzirom da se radi o strateškom faktoru za poslovanje.
Tehnološke inovacije postale su važan dio i privrednog razvoja na državnim nivoima, s
obzirom da predstavljaju razvojni preduslov. Tehnološke inovacije svoje mjesto pronalaze i u
urbanim sredinama. Razvoj tehnologije i trendova kao i sve veća urbanizacija pred gradove je
stavila nove izazove 21. stoljeća. Sve više se razvijaju pametna rješenja s ciljem da riješe neka
od najkompleksnijih problema s kojima se savremeni gradovi susreću. Konkurentnost i
održivost svakog grada neophodni su, a moguće ih je postići jedino integrisanjem različitih
razvojnih dimenzija poput ekonomije, brige za okoliš, mobilnosti, ljudi i upravljanja gradom.
Sposobnost ovakve integracije moguća je upotrebom koncepta pametnog grada. Stoga ova Studija ima veliki značaj za grad Tuzlu i njen budući razvoj ka pametnom gradu“, rekao je dr.sc. Zijad Lugavić, dip.oec.
Na predstavljanju studije su se okupili predstavnici javnih komunalnih preduzeća, javne uprave, obrazovnih institucija, nevladinih organizacija, građana i medija, te se nakon prezentacije studije diskutovalo o mogućnosti nastavka aktivnosti koje će doprinijeti da Tuzla postane pametan grad.
„Ova Studija daje odlične osnove za izradu strategije Tuzla pametan grad. Strategija će dati ključne elemente misije, vizije i operativne ciljeve razvoja grada, tako da je preporuka da Grad Tuzla u narednom periodu planira izradu ove strategije“, istakla je Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju.
Studiju “Tuzla pametan grad – grad budućnosti” je finansirao Zeleni centar Zapadnog Balkana kroz projekat Univerziteta Edutus, uz podršku Vlade Mađarske.
aktuelno.ba