Na današnjoj sjednici Vlada je zadužila Upravni odbor Univerziteta u Tuzli da izvrši potrebne izmjene i dopune u Odluci o iznosu participacije i školarine na fakultetima/Akademiji Univerziteta u Tuzli, kako bi redovni studenti prvog i integriranog prvog i drugog ciklusa studija koji se sami finansiraju, a koji se prvi puta upisuju u prvu godinu studija u akademskoj 2026./2027. godini, snosili troškove školarine kao i studenti koji se finansiraju iz Budžeta Tuzlanskog kantona, odnosno u iznosu od 100,00 KM po semestru.
Ovom odlukom osigurava se kontinuitet socijalno odgovorne politike Tuzlanskog kantona u oblasti visokog obrazovanja, jednak tretman studenata prilikom prvog upisa na studij, kao i dostupnost visokog obrazovanja većem broju studenata.
Kada je u pitanju Univerzitet u Tuzli, Vlada je danas dala saglasnost za prijem ukupno 20 saradnika u radni odnos. Od njih 20, saglasnost je data za prijem 18 asistenata i dva viša asistenta.
U 9 slučajeva radi se o zamjeni uposlenika koji su otišli u penziju ili im je na drugi način prestao radni odnos, dok će biti omogućen prijem 11 novih asistenata čime će se omogućiti kvalitetnije izvođenje vježbi i nastave na Univerzitetu u Tuzli.
Vlada je danas usvojila Izvještaj Ministarstva finansija Tuzlanskog kantona o namjenskom utrošku sredstava po Ugovoru o dodjeli potpore iz Budžeta Federacije BiH iz 2024. godine i zadužila Ministarstvo finansija Tuzlanskog kantona da Izvještaj, zajedno sa prilozima, dostavi Federalnom ministarstvu finansija.
Također, Vlada je dala saglasnost na Odobrenje Plana novčanih tokova za period od juli – septembar 2026. godine, Odbora za likvidnost Budžeta Tuzlanskog kantona za 2026. godinu.
U skladu sa prethodno donesenim Programom manifestacija od interesa za Tuzlanski kanton za 2026. godinu, na danas održanoj sjednici Vlada je odobrila 8.000 KM Bošnjačkoj zajednici kulture – Općinsko društvo Teočak za sufinansiranje troškova manifestacije „Lijepo je doći u svoju čaršiju-Teočak 2026.“, 9.000 KM Udruženju prijatelja knjige-Društvo Mali princ Tuzla za sufinansiranje manifestacije Međunarodni dječiji festival ,,Vezeni most 2026.”, kao i 3.000 KM Udruženju „Bike Tour“na ime troškova organizacije 12. Bike adventure – Jezero Modrac 2026.. Također, odobreno je i 6.000 KM Odredu izviđača „Plamen“ Banovići za sufinansiranje Međunarodnog izviđačkog višeboja „Konjuh planinom 2026.“, 8.000 KM Udruženju građana „Centar za promociju i razvoj Activus“ za sufinansiranje manifestacije „Sajam knjiga Tuzla 2026.“, te 3.000 KM Udruženje građana „Biti novinar“, za sufinansiranje Dodjele novinarske nagrade „Nino Ćatić“.
Također, u skladu sa ranije donesenim Programom rasporeda sredstava sa potrošačke jedinice Kapitalni izdaci za korisnike budžetskih sredstava za 2026. godinu Vlada je danas donijela više pojedinačnih odluka za realizaciju nabavki.
Na današnjoj sjednici Vlada je dala saglasnost na Odluku o visini osnovice za obračun plaća JU Centar za rehabilitaciju ovisnika o psihoaktivnim supstancama.
Vlada je danas usvojila Informaciju u vezi sa aktivnostima u postupku javne nabavke dodatnih radova, po Dopunjenom Glavnom projektu rekonstrukcije, dogradnje i nadogradne zgrade Vlade Tuzlanskog kantona – radovi na sanaciji i ojačanju, putem pregovaračkog postupka bez objave obavještenja o nabavci.
Danas je Vlada dala i prethodnu saglasnost Školskom odboru Javne ustanove Osnovna Skola „Breške“ Breške, Tuzla, za nogometnog igrališta radi održavanja manifestacije Dani Velike Gospe 14. i l5.augusta 2026.godine bez naknade po zahtjevu KUD „Župa“ Breške. Također, prethodna saglasnost je data i Školskom odboru Javne ustanove Osnovna škola „Hamdija Kreševljaković“ Kamberi Gradadac za prolazak vodne linije putnim pojasom pored školske parcele, kao i za ugradnju novog priključka vode na novoizgrađenu vodovodnu liniju.
Vlada se danas upoznala sa Izvještajem o radu i finansijskom poslovanju JU Veterinarski zavod Tuzlanskog kantona za 2025. godinu.
Danas je Vlada dala prethodnu saglasnost na prijedlog Programa rada i poslovanja Javne ustanove Narodna i univerzitetska biblioteka „Derviš Sušić“ Tuzla za 2026. godinu.
Također, Vlada je prihvatila tekst Sporazuma o produženju važenja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti Tuzlanskog kantona.
Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je danas Informaciju Radne grupe i ovlastila Pregovarački tim Vlade Tuzlanskog kantona da, u ime Vlade Tuzlanskog kantona, u okviru pregovora o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima uprave i sudske vlasti u Tuzlanskom kantonu, predloži da se pitanje posebnih uslova rada uredi Kolektivnim ugovorom.
Danas je Vlada donijela odluku kojom je utvrđeno da će osnovica za obračun novčane egzistencijalne naknade za period od jula do decembra 2026. godine iznositi 7 KM.
Na današnjoj sjednici Vlada je utvrdila i visinu naknade za korištenje godišnjeg odmora zaposlenim kod budžetskih korisnika Tuzlanskog kantona koji ostvaruju pravo na korištenje godišnjeg odmora za budžetsku 2026. godinu.
Danas je Vlada dala i saglasnost Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za prijem državnog službenika i Ministarstvu za kulturu, sport i mlade za prijem namještenika u radni odnos na neodređeno vrijeme.
U okviru kadrovskih pitanja Vlada je donijela rješenje o razrješenju i imenovanju privremenog Školskog odbora JU Mješovita srednja škola Čelić i imenovanju privremenog Školskog odbora JU OŠ „Vražići“ Čelić, te imenovala člana privremenog Upravnog odbora JU Institut za društvena i religijska istraživanja u Tuzli.
aktuelno.ba
