Obilježena godišnjica rušenja Starog mosta

Spread the love
Menprom

Na današnji dan prije 23 godine, granatama Hrvatskog vijeća obrane (HVO), srušen je Stari most u Mostaru. Bacanjem cvijeća u Neretvu i „skokom bez pljeska“ obilježena je godišnjica tog vrijednog kulturno-istorijskog spomenika.

Reha Centar

U Mostaru je u srijedu obilježena godišnjica rušenja Staroga mosta, koji je pao u Neretvu 9. novembra 1993. godine, nakon što je prethodno teško oštećen u topničkoj vatri.

Točno u 10 sati i 16 minuta, u vrijeme kada se Stari most prije 23 godine obrušio, u Neretvu je bačeno cvijeće te je izveden skok s 20 metara visokog luka.

S obzirom da gradske vlasti službeno ne obilježavaju godišnjicu rušenja Starog mosta, kao i prethodnih godina organizaciju je na sebe preuzeo Klub skakača u vodu Mostari.

Prisjećajući se ratne 1993. godine Benaid Kalajdžić iz Kluba skakača kazao je kako je za njega to bio jedan od najtužnijih dana u životu.

“Bio sam 200 metara udaljen i gledao kako se most ruši. Imao sam osjećaj kao da se dio mene otkinuo. Taj dan nikada se ne smije zaboraviti i mi stariji moramo o tome pričati ovoj ovdje djeci”, dodao je Kalajdžić.

Najveći broj Mostaraca reći će da je dan rušenja mosta bio jedan od najtužnijih dana u njihovom životu.

“Stari most za Mostarce, a posebno skakače, je nešto posebno. Ta povezanost sa gradom, rijekom, životom. Upravo zbog toga mi ne možemo zaboraviti njegovo rušenje i uvijek ćemo ga se sjećati”, govori Saša Oručević iz kluba “Mostari”.

Mostarska lasta Emir Balić je rekao kako se u rijeci Neretvi još nalaze dijelovi mosta, te da su oni podsjetnik na originalni stari most.

Vlasti Mostara službeno obilježavaju samo godišnjicu obnove Starog mosta. O rušenju se šuti, jer nažalost, u Mostaru danas žive i oni koji su slavili trenutak kada se most urušio u hladnu vodu rijeke Neretve.

Stari most je djelo turskog neimara Hajrudina, a izgrađen je u periodu od 1557. do 1566. godine.

Nakon što su ga srušile jedinice HVO-a, obnovljen je uz pomoć novčanih sredstava vlada Turske, Italije, Holandije, Hrvatske, te sredstvima Razvojne banka Vijeća Evrope kao i Svjetske banke putem kredita za Grad Mostar.

Obnovljeni most svečano je otvoren 24. jula 2004. godine, a nakon toga je uvršten na listu zaštićenih spomenika kulture UNESCO-a.

BHRT – aktuelno.ba

Komentari

Komentara

Posted In: