-
„Svako dijete ima pravo na zdrav život – vakcinacija danas“ - 5 hours ago
-
Promovisana V generacija diplomanata na FINRA Tuzla - 5 hours ago
-
TK će prilikom prostornog planiranja uvažiti i interese i planove JP EPBiH - 6 hours ago
-
Direktor UKC Tuzla, prof. dr Šekib Umihanić održao radni sastanak sa Anelom Ajšić, ministricom prostornog uređenja i zaštite okolice TK - 8 hours ago
-
Pronađeno tijelo heroja iz Jablanice: Spasio ljude sigurne smrti, ali sebe nije uspio - 10 hours ago
-
Konkretne aktivnosti Vlade TK na prevenciji poplava - 11 hours ago
-
U Tuzli počeli 23. književni susreti ‘Cum grano salis’ - 11 hours ago
-
Nijemci danas treniraju u Zenici, Zmajevi ostaju u Sarajevu - 1 day ago
-
Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja na Trgu slobode - 1 day ago
-
Uprava policija: Saopštenje za javnost - 1 day ago
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini obilježava dvadesetu godišnjicu
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini obilježila je ovog mjeseca dvadesetu godišnjicu svog prisustva u BiH i tom prilikom visoki zvaničnici OSCE-a su se osvrnuli na postignuća i izazove sa kojima se Misija suočila tokom protekle dvije decenije.
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini uspostavljena je 08. decembra 1995. godine, po mandatu koji je dobila u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma, a kojim je okončan rat u BiH.
“OSCE je došao u Bosnu i Hercegovinu prije 20 godina da pomogne državi u ponovnoj izgradnji mira. Ovaj mirovni proces nas je naučio koliko su pomirenje i izgradnja povjerenja važni. Naučio nas je takođe da je stvarni napredak moguć”, istakao je generalni sekretar OSCE-a Lamberto Zannier. “U kontekstu današnjih sigurnosnih izazova, važnije je nego ikada održati taj mir i udružiti sve snage kako bi se unaprijedio politički i ekonomski potencijal Bosne i Hercegovine”.
Sa više od 300 uposlenika u Sarajevu i terenskim kancelarijama širom BiH, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini je treća po veličini terenska misija OSCE-a. Misija ima za cilj da unaprijedi stabilnost i pomirenje, pomažući Bosni i Hercegovini na njenom putu ka regionalnim, političkim, ekonomskim i društvenim integracijama. Aktivnosti Misije su usmjerene ka promociji poštivanja ljudskih prava, jačanju sistema obrazovanja, uprave, pravosuđa i sigurnosnog sektora, kao i unapređenju vladavine prava.
“Prije dvije decenije Dejtonski mirovni sporazum doveo je do kraja jedan razorni sukob i povjerio OSCE-u ključne odgovornosti za unapređenje sigurnosti, demokracije i ljudskih prava u državi“, istakao je ambasador Marcel Peško, direktor Centra za sprječavanje sukoba OSCE-a. „Bio je to ogroman izazov, s obzirom na nesigurno postkonfliktno okruženje u Bosni i Hercegovini. Tokom godina smo stekli mnoga iskustva i uspješno se suočili sa mnogim novim izazovima”..
Ambasador Jonathan Moore imenovan je kao šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini u septembru 2014. godine, sa jasnim opredjeljenjem da nastavi tradiciju stvaranja jakih veza između Misije OSCE-a i građana i predstavnika vlasti u BiH.
“Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini je bila partner BiH u mnogim ključnim procesima, uključujući reformu izbora i odbrane“, istakao je ambasador Moore. „Moje kolege u terenskim kancelarijama širom BiH, kao i moji prethodnici, su tokom godina surađivali sa predstavnicima vlasti i građanima Bosne i Hercegovine u unapređenju vladavine prava, poštivanja ljudskih prava i demokratskih procesa. U godinama koje su pred nama željeli bismo vidjeti više uloženog napora i više odgovornosti od strane svih, kako bi BiH postala bolje mjesto za sve svoje građane”.
„Misija OSCE-a u BiH ostaje u BiH, kao partner i prijatelj, pomažući Bosni i Hercegovini da napredak učini mogućim. Nadamo se da će 2016. godina donijeti više pozitivnih događaja u BiH i za BiH“, zaključio je ambasador Moore.
aktuelno.ba