Ambasador Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH, ovim povodom održao je konferenciju za novinare. Rekao je da Misija OSCE-a u BiH od 1996. godine prati vođenje sudskih postupaka u predmetima ratnih zločina pred domaćim sudovima u BiH, u okviru mandata koji joj je povjeren Daytonskim mirovnim sporazumom.
„Misija OSCE-a je 2003. godine razvila organizovan sistem praćenja sudskih postupaka. U novembru 2006. godine, Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH izdalo je Mišljenje kojim se prepoznaje uloga Misije u praćenju krivičnih postupaka, navodeći da bi službenicima Misije OSCE-a u BiH, angažovanim na poslovima praćenja sudskih postupaka, trebalo dati potpun i neograničen pristup svim dokumentima koje zatraže u okviru vršenja svojih dužnosti, koje obuhvataju praćenje aktivnosti sudova i tužilaštava“, istakao je Moore.
Misija je organizovala obuke, te realizovala druge aktivnosti usmjerene na jačanje kapaciteta i usavršavanje osoblja sudova i tužilaštava, te na osnovu svojih zapažanja, pružala stručnu savjetodavnu pomoć nosiocima pravosudnih funkcija.
„Od Misije se često traži da pruži informacije i analizu u vezi sa kvalitetom procesuiranja predmeta ratnih zločina na državnom i entitetskom nivou. Takvi upiti dolaze sa različitih strana, uključujući fizička lica, udruženja žrtava, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, te službenike pravosudnih institucija u BiH“, naglasio je Moore. „Svrha takvih upita je da se stekne bolje razumijevanje o kapacitetima domaćih pravosudnih institucija za procesuiranje predmeta ratnih zločina, na način koji uvažava i interese žrtava i optuženih, te koji je u skladu sa međunarodnim standardima, kao i da se utvrde nedostaci u procesuiranju takvih predmeta“.
Moore je istakao i to da je u demokratskom društvu normalno da se o pravosuđu vodi žustra rasprava u javnosti. „Niko nikada nije u potpunosti zadovoljan svakom izrečenom kaznom i oslobađajućom ili osuđujućom presudom. Međutim, više od 20 godina nakon završetka rata u BiH, u velikom broju slučajeva tek treba doći do zadovoljenja pravde”.
U skladu sa mandatom, ulogom i ovlaštenjima Misije, a uz podršku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, te u koordinaciji sa glavnim tužiocem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Sergeom Brammertzom, i Britanskom ambasadom, Misija OSCE-a u BiH angažovala je sutkinju Joannu Korner, na osnovu njenog profesionalnog radnog iskustva i znanja.
Sutkinja Korner boravila je u BiH u dva navrata kako bi izvršila pregled i analizu dostupnih materijala, te obavila razgovore sa tužiocima, sudijama i ostalima, za potrebe izrade analitičkog izvještaja koji bi ponudio prijedloge za unapređenje procesuiranja predmeta ratnih zločina na nivou BiH na kojem se procesuiraju najsloženiji i najteži predmeti ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
„Rad sutkinje Korner, njena analiza i konkretni savjeti su od velikog značaja. Naravno, na samim institucijama je, uključujući Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH, Tužilaštvo BiH i Sud BiH, da reaguju na izvještaj i preporuke sadržane u njemu. U potpunosti poštujemo ulogu ovih i svih institucija u ostvarivanju vladavine prava u Bosni i Hercegovini“, rekao je Moore.
Rad Misije OSCE-a u BiH u ovoj oblasti finansiran je iz budžeta OSCE-a, kao i dodatnim sredstvima Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švicarske, Norveške, Njemačke, Italije i Austrije, uz blisku koordinaciju sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.
OSCE