Close Menu
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook Instagram YouTube
Aktuelno.ba
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Aktuelno.ba
Home » Ministar Bukvarević na obilježavanju 26. godišnjice pogibije Meldina Hajdarevića i 6 kladanjskih šehida
BiH

Ministar Bukvarević na obilježavanju 26. godišnjice pogibije Meldina Hajdarevića i 6 kladanjskih šehida

aktuelno.baBy aktuelno.banov 11, 20193 Mins Read
Podijeli Facebook WhatsApp Copy Link Twitter LinkedIn Email Pinterest
Podijeli
Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Pinterest Copy Link Email

Federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Salko Bukvarević u ime Vlade FBiH odao počast i prisustvovao obilježavanju 26. godišnjice od pogibije Zlatnog ljiljana Meldina Hajdarevića i 6 kladanjskih šehida.

Obilježavanje je upriličeno u selu Ravne (općina Vareš) na mjestu pogibije rahmetli Meldina Hajdarevića, a zatim kod spomenika poginulim braniteljima 121. kladanjske brigade na lokalitetu Dole, uz prigodan kulturni program, učenje Fatihe, polaganje cvijeća i obraćanje živih svjedoka navedenih događaja.

Neprijateljska dejstva koja su vođena novembra 1994. godine imala su za cilj presjeći putnu komunikaciju koja je povezivala tuzlansku regiju sa zeničkom i na taj način staviti u potpuno okruženje slobodnu teritoriju sjeveroistočne regije BiH, ali naročito ispoljenom hrabrošću boraca 1. bataljona 1. tuzlanske brigade i 121. kladanjske brigade, zaustavljena su.

Obraćajujući se prisutnima ministar Bukvarević je podsjetio na značaj ovog područja i razloge zbog kojih je prostor Nišićke visoravni bio česta meta agresora. Također, kazao je i kako je Meldin Hajdarević bio jedan od najhrabrijih branilaca koji je sa samo 20 godina već tri puta bio ranjavan a svoju hrabrost i neustrašivost dokazao je braneći domovinu na nekoliko ratišta širom Bosne i Hercegovine. Pozvao je prisutne da razmisle o tome šta je ono što je naš narod spasilo tih ratnih godina, imajući u vidu slabu opremljenost naših branilaca. “Jedinstvo je ono što nas je tada spasilo i Božija pomoć. Ni danas agresori ne miruju, vidite da se objavljuju knjige u kojima se pokušava iznijeti neistina i iskriviti činjenice koje su sudovi dokazali. Ne smijemo to dozvoliti. Moramo biti jedinstveni, svi narodi koji ovdje žive i vole ovu državu moraju biti jedno i svi zajedno se moramo boriti za istinu, pravdu i procesuiranje svih zločina i zločinaca”, zaključio je ministar Bukvarević.

Ovo je bio jedini put kojim su do Tuzle i tuzlanske regije dolazili hrana, lijekovi i ostale potrepštine za život, te su ga stanovnici smatrali “žilom kucavicom” za više od 500 hiljada ljudi koji su tada bili smješteni na području tuzlanske regije.

Meldin Hajdarević dobitnik je i Zlatne plakete Grada Tuzla, te je nekadašnji član Muslimanskog omladinskog saveza.

Ministar Bukvarević je sa porodicama, saborcima iz Crnih labudova i Patriotske lige, te predstavnicima boračkih udruženja, obišao i spomen- obilježje u Zubetima, gdje su učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća odali počast za šest šehida, pripadnika 121. Kladanjske brdske brigade, među kojima su i dva dobitnika Zlatnog ljiljana. Šehidi koji su poginuli na ovom prostoru i čija imena su uklesana na spomen-obilježju su Hodžić Derviš, Čamdžić Edina, Baki Šalja, Mešanović Senahid, Hajdarbašić Nijaz i Selimbašić Bahrija.

Kabinet ministra

aktuelno.ba

Komentari

Komentara

“Crni labudovi” MELDIN HAJDAREVIĆ Nišićka visoravan Salko Bikvarević
Share. Facebook WhatsApp Copy Link Email LinkedIn Pinterest Twitter

Vezani članci

Sve vijesti

Dopunjena Odluka o klasifikaciji zanimanja u Federaciji BiH: Definirano 30 novih zanimanja

mar 5, 2026
Sve vijesti

Mitropolit Boris i muftija Fazlović zajedno u Srebrenici: Poruka koja je otišla u svijet

mar 4, 2026
Sve vijesti

Ministar Delić: Socijalni radnici moraju imati status, autoritet i zaštitu

mar 4, 2026
Tuzlanski Kanton

U 2025. godini Vlada TK usmjerila 1,64 miliona KM u preventivu i jačanje vatrogastva

By aktuelno.bamar 4, 2026
Tuzla

Gradonačelnik Lugavić razgovarao sa predstavnicima Zavoda za javno zdravstvo TK i Zdravstvenog savjeta o unapređenju saradnje

By aktuelno.bamar 5, 2026
Tuzlanski Kanton

Počela rekonstrukcija cestovnog ulaza u Lukavac

By aktuelno.bamar 3, 2026
Tuzlanski Kanton

Pripreme za obilježavanje 80. godišnjice pruge Brčko – Banovići

By aktuelno.bamar 5, 2026
Facebook Instagram YouTube
  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
© 2026 | Aktuelno.ba | RN Multimedia

Ukucajte pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za izlaz.

Uključen vam je Ad Blocker!
Uključen vam je Ad Blocker!
Naša web stranica je omogućena prikazivanjem internetskih oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete onemogućiti vaš Ad Blocker.