Međunarodna konferencija pod nazivom „Autentičnost nacionalne manjine u BiH“ održava se danas u Sarajevu, a jedan od njenih ciljeva je da se pokuša identificirati šta znači pripadnik nacionalne manjine u BiH, odnosno koji su to kriteriji koje državljani BiH treba da ispunjavaju da bi bili svrstani u kategoriju pripadnika nacionanih manjina.
Predsjedavajući Vijeća nacionalnih manjina BiH Tihomir Knežiček je prije početka konferencije izjavio novinarima da je drugi cilj konferencije da se vidi koji su to prostori za moguća unapređenja u vezi sa zakonodavnim okvirom koji tretira pitanje nacionalnih manjina u BiH.
Prema njegovim riječima, to su dva ključna aspekta koja žele da obrade u toku ove međunarodne konferencije na kojoj sudjeluju učesnici iz Slovenije, Mađarske i BiH. Izrazio je očekivanja da će moći da iskoriste evropska pozitivna iskustva.
“Ključno i problematično u domenu promjene zakona jeste to ko su pripadnici nacionalnih manjina. Samim tim bi bio riješen značajan dio problema, jer nije to samo pitanje nacionalnih manjina nego i konstitutivnih naroda koji, prema potrebi, iskorištavaju priliku kad im treba pripadnik nacionalnih manjina, onda mijenjaju svoju nacionalnu sliku i slično”, istaknuo je Knežiček.
Đuderija: zakone treba nadograđivati
Pomoćnica ministrice za ljudska prava i izbjeglice BiH Saliha Đuderija je istaknula potrebu da se Zakon o pravima nacionalnih manjina koji postoji u BiH unaprijedi i da se uskladi sa standardima EU kada je u pitanju položaj manjina.
Podsjetila je da postoji zakon na nivou BiH i dva entitetska zakona koji uređuju oblast prava nacionalnih manjina, „ali su doneseni davno i postoji potreba da se unapređuju“.
“Važno je da se pitanje autentičnosti nacionalnih manjina, pitanje njihovog položaja, reguliranja, usaglasi na zadovoljstvo i samih pripadnika nacionalnih manjina, ali prije svega u skladu sa standardima koji se primjenjuju u regiji, odnosno u EU”, naglasila je Đuderija.
Napomenula je da je Ministarstvo pokušalo prošle godine pokrenuti inicijativu za izmjene i dopune zakona, ali su identificirali da je potrebno da se otvori stručni razgovor o tome i ponude stručni prijedlozi na osnovu kojih bi Ministarstvo bilo u poziciji da izradi kvalitetan prijedlog.
“Važno nam je da na današnjoj konferenciji čujemo mišljenje stručnjaka iz ove oblasti i samih pripadnika manjina”, kazala je Đuderija.
Pavlovski: BiH je uradila mnogo
Zamjenik šefa Ureda Vijeća Evrope u BiH Toni Pavlovski je istaknuo da je ovo veoma važna prilika da se podigne vidljivost o pitanjama nacionalnih manjina u BiH.
Prema njegovim riječima, u okviru Vijeća Evrope imaju jedan veoma važan instrument, Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina, koja počiva na saznanju da je zaštita i unapređenje prava nacionalnih manjina ključna za mir i stabilnost u Evropi.
“U prošlom periodu BiH kao zemlja članica Vijeća Evrope uradila je puno na ovom planu, zaokružila je pravni i institucionalni okvir”, kazao je Pavlovski, dodajući da postoji prostor za unapređenje tog okvira.
Naveo je da postoje i neke slabosti, te da oni u Vijeću Evrope stoje na raspolaganju i u kontaktu su sa svim institucijama u BiH na državnom i entitetskom nivou da bi dali doprinos unapređenju ovog okvira.
Istaknuo je da je BiH, kao i ostale članice Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina, predmet kontinuiranog nadzora.
“Prošle nedjelje je bila delegacija Vijeća Evrope, posjetila je nekoliko gradova i institucija u zemlji i mišljenje ove misije bit će objavljeno u oktobru”, naveo je Pavlovski.
Međunarodnu konferenciju „Autentičnost nacionalne manjine u BiH“ organiziralo je Vijeće nacionalnih manjina BiH u saradnji s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH i Misijom OSCE-a u BiH.
BHRT