Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Grupacije Svjetske banke, realizovala je trodnevnu obuku za članice UniCredit banke u Bosni i Hercegovini – UniCredit banku a.d. Banja Luka i UniCredit banku d.d. Mostar – kako bi ojačala interne kapacitete ovih banaka i podržala njihove investicije u sektor obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini.
Trodnevna obuka je organizovana da odgovori na specifične potrebe ovih banaka. Predstavnici banaka su mogli naučiti praktične principe evaluacije kreditnih zahtjeva iz oblasti obnovljivih izvora energije, sa posebim osvrtom na male hidroelektrane. Na obuci su bili predstavnici različitih odjeljenja banaka, uključujući i zaposlene u pravnom i sektoru za upravljanja rizicima.
“Uspješno finansiranje projekata obnovljive energije podrazumijeva dobro poznavanje regulatornog okvira, specifičnih tehničkih i ekoloških rješenja i rizika kao i finansijskih modela. Unapređenjem ovih znanja predstavnici UniCredit banke iz Mostara i Banja Luke doprinjeće razvoju sektora obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini i uspješnom poslovanju svojih banaka,“ rekao je Nebojša Arsenijević, menadžer Projekta za obnovljive izvore energije za zemlje Zapadnog Balkana pri IFC-u.
„Partnerstvo sa IFC-om omogućiće nam da usmjerenije upravljamo kreditnom ponudom namjenjenoj ekološki prihvatljivim projektima, te da ojačamo naše interne resurse na polju ulaganja u sektor obnovljivih izvora energije,“ rekao je Dalibor Ćubela, direktor UniCredit Bank a.d. Banja Luka.
„Mi, u UniCreditu posvećeni smo razvoju bosansko-hercegovačke privrede i imamo kapacitet da pružimo snažnu finansijsku podršku svim dobrim projektima u našoj zemlji. Saradnja s IFC-om na području obnovljivih izvora energije je stoga od izuzetnog značaja za naše banke, obzirom da pruža još šire mogućnosti za rast i razvoj naših privrednih subjekata,“ izjavila je Selma Riđanović – Kenović, direktor Marketinga i komunikacija UniCredit Bank d.d. Mostar.
IFC pomaže razvoj sektora obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini kao i širom zapadnog Balkana. Istovremeno, IFC sarađuje sa državnim institucijama kako bi pomogla unapređenju regulatronog okvira. IFC sarađuje sa kompanijama, kako bi unaprijedila tehničke parametre projekata, i sa bankama, kako bi unaprijedila finansiranje projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije
Iako je trenutna proizvodnja električne energije u Bosni i Hercegovini dovoljna da zadovolji domaću potrošnju, ona se uglavnom zasniva na zastarjeloj infrastrukturi i fosilnim gorivima. U isto vrijeme Bosna i Hercegovina ima značajan hidroenergetski potencijal, pogotovo za razvoj malih hidroelektrana, sa ukupno 600 MW moguće instalisane snage. Takav razvojni potencijal zahtjeva investicije u iznosu od 900 miliona eura.
Balkanski Projekat za obnovljive izvore energije, realizuje se u saradnju sa Ministarstvom finansija Austrije.
AKTUELNO.BA