Close Menu
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook Instagram YouTube
Aktuelno.ba
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Aktuelno.ba
Home » FUZIP: Savjetovanje o provedbi Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje
Sve vijesti

FUZIP: Savjetovanje o provedbi Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje

aktuelno.baBy aktuelno.baaug 26, 20243 Mins Read
Podijeli Facebook WhatsApp Copy Link Twitter LinkedIn Email Pinterest
Podijeli
Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Pinterest Copy Link Email

Iz Federalne uprave za inspekcijske poslova saopćeno je da su ova uprava i Privredna komora Federacije BiH organizovale jednodnevno savjetovanje o provedbi novog Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje i Pravilnika o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja. Na događaju su učestvovali predstavnici kantonalnih inspekcijskih organa, a pružene su im potrebne smjernice za efikasnu provedbu ovih zakonskih rješenja, koja donose značajne promjene za vlasnike ugostiteljskih objekata, ali i javnost.

U saopćenju Federalne uprave za inspekcijske poslova navode da novi zakon strogo zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, radna mjesta i javni prijevoz. Ova zabrana obuhvata duhanske i biljne proizvode za pušenje, nargile i vodene lule. Upotreba tehnologije zagrijavanja duhana nije zabranjena. Cilj savjetovanja je pružanje uvida u relevantne zakonske odredbe, kao i jasne smjernice iz Pravilnika koje detaljnije objašnjavaju izuzetke od zabrane pušenja, te razmjenu iskustava i informacija s terena i iz prakse.

Direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović je istakla opredjeljenje Uprave da kroz ovo savjetovanje, te buduću saradnju i koordinaciju s kantonalnim inspekcijskim organima pruži doprinos u primjeni i nadzoru zakonskih propisa koje imaju ogroman uticaj na zdravlje.

– Ovaj zakon nije samo pravni okvir, nego i važan alat za zaštitu zdravlja i unapređenje kvalitete života. Njegova primjena ima direktne posljedice na smanjenje izloženosti duhanskom dimu i poticanje zdravijih životnih navika, a uloga inspektora je ključna u osiguravanju dosljednog i efikasnog provođenja propisanih mjera – rekla je direktorica Prvulović.

Izrazila je nadu da će savjetovanje inspekorima pružiti korisne informacije i razriješiti eventualne dileme.

Predsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić naglasio je važnost prilagođavanja ugostitelja novim zakonskim propisima.

– Vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su uskladiti svoj rad sa odredbama Pravilnika u roku od šest mjeseci. Kako bismo im olakšali ovaj proces, pokrenuli smo informativnu kampanju i niz edukativnih sadržaja za predstavnike Horeca sektora. Jednako važni su i inspekcijski organi, pod čijim budnim nadzorom se proces i odvija – istakao je Jašarspahić.

Iz Uprave ističu da se jedna od ključnih odredbi Pravilnika odnosi na obavezu fizičkog odvajanja prostora za pušenje u ugostiteljskim objektima većim od 50 kvadratnih metara, koji moraju biti opremljeni adekvatnim sistemima ventilacije i filtracije zraka. U manjim objektima, gdje se služi samo piće, pušenje može biti dozvoljeno, pod uslovom da su prostori pravilno ventilirani. Do početka primjena Pravilnika, 13. decembra 2024. godine, inspekcijski nadzor će biti savjetodavan, s ciljem što efikasnijeg prilagođavanja ugostitelja novim propisima. Novčane kazne za prekršaje iznose od 2.000 do 5.000 KM za pravna, odnosno od 300 do 1.000 KM za odgovorna lica.

Direktorica Prvulović i predsjednik Jašarspahića pozvali su na aktivnu saradnju svih aktera kako bi proces prilagođavanja novim zakonskim odredbama protekao što uspješnije, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

aktuelno.ba

Komentari

Komentara

duhanski proizvodi zakon
Share. Facebook WhatsApp Copy Link Email LinkedIn Pinterest Twitter

Vezani članci

Sve vijesti

Uvjerenja za još 18 mentora praktične nastave

maj 28, 2025
BiH

Savez RVI FBiH: Postignuti značajni pomaci oko isplate jednokratne pomoći boračkoj populaciji

maj 28, 2025
Sve vijesti

„Ramizovo ljeto“ autora Dejana Kožula

maj 26, 2025
Tuzlanski Kanton

Obilježena 30. godišnjica stradanja tuzlanske mladosti

By aktuelno.bamaj 25, 2025
BiH

U UKC Tuzla dostupna ugradnja totalne endoproteze kuka

By aktuelno.bamaj 26, 2025
BiH

Polazak hadžija s područja Muftiluka tuzlanskog 

By aktuelno.bamaj 29, 2025
Sve vijesti

Top lista najboljih porodičnih automobila i savjeti za kupovinu

By aktuelno.bajun 23, 2022
Facebook Instagram YouTube
  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
© 2025 | Aktuelno.ba | RN Multimedia

Ukucajte pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za izlaz.

Uključen vam je Ad Blocker!
Uključen vam je Ad Blocker!
Naša web stranica je omogućena prikazivanjem internetskih oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete onemogućiti vaš Ad Blocker.