Dom naroda Parlamenta Federacije BiH danas se na vanrednoj sjednici treba očitovati o novom zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju i dopunama Zakona o policijskim službenicima FBiH.
Ukoliko se većina delegata pozitivno izjasni o tim aktima biće omogućeno njihovo stupanje na snagu, jer su već usvojeni u Predstavničkom domu.
Novim zakonom o PIO, kako je obrazložio federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača, uvodi se bodovni način za obračun visine penzija, zasnovan na visini prosječne plate u FBiH, broju godina staža osiguranika i uplaćenim doprinosima.
Prema njegovim riječima, zakon će stablizovati penzijski fond, što će omogućiti redovnu isplatu penzija.
Očekuje se da na snagu stupe i dopune Zakona o policijskim službenicima, koje propisuju da se policajcima obračun penzija vrši na osnovu najpovoljnijeg petogodišnjeg prosjeka.
Po tom prosjeku i simulaciji koju je uradio Fond PIO, policajac sa platom od 1.475 KM imao bi penziju u iznosu od 991,17 KM. Penzija za viši čin policijskog službenika, čija je plata 1.946 KM, iznosila bi 1.307 KM, a 1.894 KM bila bi penzija onoga s najvišim činom, koji ima plaću otprilike 2.800 KM.
Na taj način bili bi ispunjeni zahtjevi policajaca koji su krajem prošle godine s Vladom Federacije BiH potpisali usaglašeni tekst dogovora vezanog za status policijskih službenika u Prijedlogu zakona o PIO.
Tom prilikom, Vlada nije pristala da policijski službenici uđu u zakon o PIO kao posebna kategorija, te je usaglašeno da se policija tretira kroz dopune Zakona o policijskim službenicima.
Uz predložena dva zakona, na dnevnom redu vanredne sjednice Doma naroda nalazi se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o utvrđivanju i ostvarivanju potraživanja građana u postupku privatizacije.
Donošenje tog zakona predloženo je po skraćenoj proceduri radi produženja roka kojim se propisuje važenje i korištenje certifikata kao platežnog sredstva za kupovinu stanova na kojima postoji stanarsko pravo.
BHRT