Povodom Dana ljudskih prava, održana je online konferencija „Ljudska prava preživjelih: Negiranje genocida kao mehanizam za defamaciju“ u organizaciji Memorijalnog centra Srebrenica. Govornici i govornice su iz svih dijelova svijeta, okupljeni oko Liderske inicijative za Srebrenicu – neformalne grupe trenutnih i nekadašnjih državnih zvaničnika/ca i lidera akademske zajednice i civilnog društva. Konferenciju je otvorio prof. dr. Zlatko Lagumdžija, predsjedavajući Liderske Inicijative za Srebrenicu koji je ukazao na važnost širenja i jačanja globalnog povezivanja Memorijalnog centra sa liderima i donosiocima odluka.
Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica govorio je o važnosti ljudskih prava u kontekstu zaštite porodica žrtava kada je u pitanju negiranje genocida, koji su direktna meta revizionizma i negiranja. Dotakao se i presuda Evropskog suda za ljudska prava kada je u pitanju vrijeđanje žrtava ratnih zločina kroz negiranje i minimiziranje, te praksi u drugim evropskim zemljama.
„Negiranje genocida jeste krivično djelo u Bosni i Hercegovini, ali je tim Memorijalnog centra Srebrenica preuzeo na sebe 2020. godine, prije donošenja zakona, ulogu istraživača, odnosno bilježili smo negiranje genocida u regionu i prezentovali ga kroz Izvještaj o negiranju genocida. Isto smo učinili i ove godine, i nastavit ćemo to da radimo”, kazao je Suljagić.
Na konferenciji su govorili Jadranka Kosor, bivša premijerka Republike Hrvatske, ambasador Velike Britanije u BiH Matthew Field, Rovshan Muradov, generalni sekretar Centra Nizami Ganjavi, te Susan Elliott, predsjednica Nacionalnog komiteta za vanjsku politiku SAD-a (NCAPF).
Današnja konferencija je realizirana u okviru projekta „Istina, dijalog, budućnost“ koji implementira Memorijalni centar Srebrenica uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
aktuelno.ba