Povodom obilježavanja 1.marta Dana nezavisnosti BiH, Klub Patriotske lige Grada Tuzla upriličio je Javnu tribinu pod nazivom “Ropstvo i sloboda kao instrumenti socijalnog programiranja”. Na ovoj tribini su govorili prof. Zlatan Delić i prof. Alisabri Šabani.
Prisutne je na samom početku pozdravio predsjednik Kluba Patriotske lige Tuzla Emir Razić koji je kazao da je ovo za sve članove Patriotske lige važan dan u životu, te da je ova tribina organizirana u povodu 1.marta Dana nezavisnosti BiH a kako bi se još jednom ukazalo na značaj ovog datuma u novijoj historiji Bosne i Hercegovine.
Tribina je bila podijeljena u dva dijela a o prvoj temi tribine „Ropstvo kao instrument socijalnog programiranja“ profesor Delić je sa sociološkog aspekta naglasio kako smo danas došli ne do kraja povijesti već do kraja geografije.
„Kada govorimo o postmodernoj geografiji mi danas zapravo, gubljenjem jasnih granica između krupnih identitarnih pojmova, zapravo ulazimo u situaciju kolektivnih geografskih halucinacija i zapravo se postavlja pitanje da li je u tim kolrktivnim geografskim halucinacijama moguće odgovoriti na izazove svjetskog rizičnog društva ukoliko država nije subjekt međunarodnih odnosa već su to plemena, religije, isl.Odnos između ropstva i slobode danas se testira u Crnoj Gori a devedesetih se taj odnos testirao u Bosni i Hercegovini.Čini mi se da će sudbina bh društva i države ostati ipak u rukama onih koji ostaju u ovoj državi koji svojim intelektualnim , moralnim i retoričkim sredstvima pokušaju da konstituiraju jednu novu antropologiju bh čovjeka, a ta nova antropologija ne bi trebala da se zasniva na tome da čovjek u Bosni i Hercegovini puzi i da se nekome klanja, već da pokuša i da uspije u tome, jer ne smije da ne uspije i da kaže da ima pravo da ide iz ove zemlje ako hoće ali i sto tako da ima i pravo da ostane u ovoj zemlji i da ako treba pogine za ovu zemlju“ – kazao je u svom obraćanju profesor Delić.
Kada je u pitanju druga tema tribine „Sloboda kao instrument socijalnog programiranja“ o čemu je govorio prof. Alisabri Šabani koji je između ostalog kroz svoju prezentaciju pokušao da objasni da su identiteti odraz moćnih političkih i moralnih sila te kako se često puta zamagljuje činjenica između izabranog i željenog identiteta, te da se to u modernoj sociologiji naziva „postistina“.
Tribini je prisustvovavo veliki broj građana Tuzle i Tuzlanskog kantona.
R.T.