Vlada je danas prihvatila Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju JU Zaštićeni pejzaž „Konjuh“ za 2018. godinu. Osim svojih redovnih poslova, tokom 2018. godine Uprava i uposlenici ove javne ustanove realizirali su nekoliko značajnih projekata koji su prepoznati i za koje su sredstva osigurali i drugi domaći i međunarodni fondovi. Između ostalog to se odnosi na Uređenje vrijednosti južnog dijela ZP KONJUH, odnosno Uređenje Bebravske pećine, Paučkog jezera i rekonstrukciju puta za Bebravsku pećinu.
Realizacijom ovih aktivnosti u potpunosti su ispunjeni ciljevi Strategije zaštite okoliša kroz unapređenje i promociju područja i potpomognuto dostizanje cilja za samoodrživo upravljanje područjem. Urađena je i studija revitalizacije i zaštite Paučkog jezera sa prijedlogom mjera njegove trajne zaštite i očuvanja. Također, u okviru projekta kojeg je finansirala Vlada Republike Italije, preko organizacije CIFT okončana je izrada Studije biodiverziteta provođena kroz dvije godine u kojima je izvedeno četrnaest misija različitih eksperata, botaničara, zoologa i fitosociologa sa Univerziteta iz Ankone i Camerino,
Udruženja Chlora i Centra za prirodne i biološke studije iz Genove. Uz Studiju je izgrađen herbarij biljaka vrsta područja ZP KONJUH sa oko 500 biljnih vrsta. Uz navedeno, započete su aktivnosti direktne podrške JU ZP Konjuh pri obnovi postojeće turističke infrastrukture, označavanja i uređivanja prostora oko prirodnih znamenitosti te nabavke opreme i materijala za izradu objekata u službi upravljanja ovim područjem.
Domaćinski način upravljanja ovim područjem i njegova promocija rezultirala je nastavkom trenda porasta broja posjetilaca ovom području. Tako je, područje 2016. godine posjetilo 60.000 registriranih posjetilaca, 2017. njih 63.500, dok je tokom 2018. godine registrirano 69.000 posjetilaca ovom području.
Ipak, u Izvještaju se navodi i da je nažalost još uvijek prisutno neadekvatno korištenje prostora zaštićenog pejzaža od strane lokalnog stanovništva. Obzirom na prethodnu dugogodišnju praksu lokalno stanovništvo i dalje pokušava da ovo područje koristi za snabdijevanjem ogrjevnim drvetom, ispašu stoke, sakupljanje šumskih proizvoda, ljekovitog bilja, lova, ribolova, uzimanja šljunka, kamena i drugih vrijednosti, što stvara određene poteškoće u radu, te utiče na prihode Ustanove.
S tim u vezi u narednom periodu jedna od aktivnosti bit će usmjerena i na suzbijanje ovih negativnih pojava, ističu iz JU Zaštićeni pejzaž „Konjuh“.
aktuelno.ba