Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom saopćila je da je u saradnji sa Uredom Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) predstavnicima svih kantonalnih tužilaštava i institucija koje provode finansijske istrage predstavila Vodič za oduzimanje imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela.
U saopćenju je navedeno da su Vodič uradili profesionalci iz oblasti oduzimanje imovinske koristi, između ostalog i predstavnici Agencije, te da ga je tehnički podržao UNODC u okviru Regionalne mape puta za borbu protiv korupcije i ilegalnih financijskih tokova, kao i da je finansiran od strane Vlade Velike Britanije.
– Cilj ovog vodiča je da tužiocima i ovlaštenim službenim licima pruži listu najrelevantnijih propisa, subjekata i koraka koje treba da preduzmu u najranijoj mogućoj fazi tokom istrage, prikupljanja dokaza o imovini i obezbjeđenja imovine u cilju trajnog oduzimanja – navodi se u saopćenju Agencije.
Dodaju da je regionalna specijalistica za oduzimanje imovine i borbu protiv korupcije ispred UNODC-a Jasna Pekić predstavila Vodič učesnicima skupa i da je tom prilikom istakla kako su osobe koje su učestvovale u njegovoj izradi nastojale na jednom mjestu objediniti sve potrebne procedure i aktivnosti koje su potrebne tužiocima i ovlaštenim službenim licima u postupku oduzimanja imovinske koristi u krivičnim postupcima u Bosni i Hercegovini.
– Tako Vodič sadrži pravne institute vezane za oduzimanje imovine i imovinske koristi, korake u fazi financijske istrage, izvore podataka, procesne radnje, osiguranje i upravljanje imovinom, okončanje finansijske istrage, međunarodna saradnja i međunarodna pravna pomoć. Jedan posebni dio Vodiča su relevantni obrasci koji između ostalog, uključuju naredbu za provođenje financijske istrage, naredbu za finansijsko vještačenje, prijedlog privremenih mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi, prijedlog za trajno i prošireno oduzimanje i drugo – rekla je Pekić.
V.d. direktor Agencije Emir Bašić je ukazao na značaj uspostave efikasnog sistema razmjene finansijskih obavještajnih podataka.
– Polazeći od osnovnog principa da niko ne može zadržati imovinsku korist stečenu krivičnim djelom, osnovna obaveza tužilaštava i agencija za provedbu zakona je da otkrivaju i identificiraju imovinsku korist stečenu krivičnim djelom. Stoga, istražni organi moraju uspostavit efikasan sistem razmjene finansijskih obavještajnih podataka tokom cijelog procesa oduzimanja imovine. To znači da tok finansijskih obavještajnih podataka mora biti koordiniran i u skladu sa postojećim domaćim zakonima, politikama i procedurama – kazao je Bašić, saopćeno je iz Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom.
aktuelno.ba