-
„Svako dijete ima pravo na zdrav život – vakcinacija danas“ - 8 hours ago
-
Promovisana V generacija diplomanata na FINRA Tuzla - 8 hours ago
-
TK će prilikom prostornog planiranja uvažiti i interese i planove JP EPBiH - 9 hours ago
-
Direktor UKC Tuzla, prof. dr Šekib Umihanić održao radni sastanak sa Anelom Ajšić, ministricom prostornog uređenja i zaštite okolice TK - 12 hours ago
-
Pronađeno tijelo heroja iz Jablanice: Spasio ljude sigurne smrti, ali sebe nije uspio - 14 hours ago
-
Konkretne aktivnosti Vlade TK na prevenciji poplava - 14 hours ago
-
U Tuzli počeli 23. književni susreti ‘Cum grano salis’ - 14 hours ago
-
Nijemci danas treniraju u Zenici, Zmajevi ostaju u Sarajevu - 1 day ago
-
Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja na Trgu slobode - 1 day ago
-
Uprava policija: Saopštenje za javnost - 1 day ago
Vlada TK: Daruj krv, spasi život
Vlada je danas prihvatila Informaciju o obezbjeđivanju rezerve krvi za potrebe liječenja građana u Tuzlanskom kantonu sa osvrtom na status dobrovoljnih davalaca krvi i mogućnostima obezbjeđenja krvi kao lijeka za 2023. godinu. Kako se u ovoj informaciji navodi raspoloživost krvi i lijekova od krvi je i dalje na nezadovoljavajućem nivou. Broj davaoca krvi kroz planski organizirane aktivnosti ne prati porast potreba za lijekovima proizvedenim iz ljudske krvi.
Nedovoljno uključivanje stanovništva u planski organizirane akcije dovodi do povećane potrebe za tzv. ciljano-porodičnim davanjem krvi, kao i samoinicijativnim prijavljivanjem građana nakon javnih poziva. S druge strane ciljano-porodično davalaštvo otežava blagovremenu i adekvatnu pripremu i upotrebu krvi i lijekova od krvi, pogotovo u hitnim situacijama.
Ono što obeshrabruje jeste i da veliki broj dobrovoljnih davalaca krvi iz privrednih društava ne daje krv zato što poslodavci nemaju razumijevanje za izostanak sa posla u vrijeme dana davanja krvi. Obrazovne ustanove koje bi trebalo da su veliki rezervoar davalaštva krvi ne sudjeluju u zadovoljavajućem broju u pogledu obezbjeđenja krvi za liječenje građana Tuzlanskog kantona. Mali broj tzv. „privilegija“ koje imaju dobrovoljni davaoci krvi, a koje treba u umjerenim količinama biti obezbijeđeno od strane sistema vjerovatno je sa svoje strane dovelo do tzv. depresije u dobrovoljnom davalaštvu krvi, navodi se između ostalog u Informaciji, tako da se realizacija planiranih akcija u što većem procentu nameće kao imperativ, da bi se postigla konstantnost količine raspoloživih jedinica krvi. Kada je u pitanju plan djelovanja u narednom periodu, morat će se primjenjivati model kombiniranog, dobrovoljnog, planski organiziranog i ciljanog-porodičnog davalaštva krvi kako bi se pacijentima omogućilo potrebno transfuzijsko liječenje.
aktuelno.ba