UKC Tuzla: Izvanredni uspjesi u transplantaciji bubrega na Klinici za urologiju

Spread the love
Rental Travel

Ovih dana lijepe vijesti pristigle su iz Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, gdje su nedavno urađene dvije kadaverične transplantacije bubrega (presađivanje organa sa preminule osobe).

Reha Centar
Klinika za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla već godinama uspješno obavlja transplantacije bubrega, a dr Rasim Agić, specijalista urologije i vodeći stručnjak za transplantacije bubrega, podijelio je za Kanal 21 detalje o ovom važnom medicinskom postupku.
Transplantacija bubrega podrazumijeva presađivanje zdravog organa na pacijenta sa terminalnom bubrežnom insuficijencijom.
“Transplantacija bubrega predstavlja najbolji vid liječenja za pacijente čija je bubrežna funkcija oštećena do te mjere da ne bi preživjeli bez dijaliznog tretmana,” objašnjava dr. Agić.
Navodi da procedura uključuje dvije operacije; uzimanje bubrega od donora i presađivanje tog organa pacijentu.
Kod transplantacije sa živog donora, funkcija novog organa započinje uglavnom tokom operativnog zahvata, dok kod kadaverične transplantacije (transplantacije sa preminule osobe) funkcija može započeti nekoliko dana nakon operacije.
Jedan od glavnih izazova i poteškoća se kojim se tim UKC susreće jeste zakonska regulativa i mali broj prijavljenih moždanih smrti u bolničkim i kliničkim centrima, što ograničava broj dostupnih kadaveričnih organa za transplantaciju.
Kantonalna bolnica Zenica trenutno prednjači u smislu donorstva po broju prijavljenih slučajeva, što je za svaku pohvalu.
“Na Klinici za urologiju UKC-a Tuzla transplantacije bubrega obavljamo od 2000. godine, uključujući transplantacije sa živih srodnika i kadaverične transplantacije kada se ukaže prilika,” ističe dr. Agić.
Ukupno je urađeno nešto više od 250 transplantacija bubrega, od čega je 40 kadaveričnih.
Dr Agić ističe da transplantacije bubrega donose brojne benefite, uključujući poboljšan kvalitet života i ekonomske uštede za zdravstveni sistem.
Ekonomskom analizom je utvrđeno da je transplantacija već nakon dvije godine u ekonomskom benefitu u odnosu na hemodijalizni tretman.
Nakon presađenog bubrega i stabilizacije funkcije, pacijenti više nemaju potrebu za hemodijaliznim tretmanom, što im omogućava normalan život bez potrebe za vezanjem za dijalizni centar.
Dr Agić dodatno naglašava važnost kontinuiranog ulaganja i dodatnih napora u proces transplantacije.
Neosporno je da će doći do smjene generacija i da je potrebno uložiti još napora da bi se proces transplantacija nastavio.
O posvećenosti medicinskog tima za transplantaciju dovoljno je istaknuti slučaj zadnje kadaverične transplantacije, kada je medicinski tim uradio eksplantaciju bubrega u Kantonalnoj bolnici u Zenici, a potom nastavio transplantaciju oba eksplantirana bubrega u UKC Tuzla.
Iz razgovora sa dr Agićem saznajemo da je procedura trajala od 22:00 h do 18:30 h sljedećeg dana.
Transplantacija bubrega u UKC Tuzla predstavlja odličan primjer medicinske predanosti unapređenju zdravstvene zaštite, omogućujući pacijentima novi život bez potrebe za dijalizom i poboljšan kvalitet života.
U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, transplantacijski program je zaživio zahvaljujući saradnji sa kolegama iz Austrije, Hrvatske, Španije, Slovenije i drugih zemalja. Danas, UKC Tuzla samostalno provodi transplantacije organa i tkiva, uz povremeni suport kolega iz regije.
Mr.med.sci.dr Narhela Mujačić, specijalista anesteziologije i reanimatologije i zamjenik bolničkog koordinatora za transplantacijski program u izjavi za Kanal 21 navodi: “U našem centru se trenutno rade transplantacije bubrega iz živih srodničkih i živih supružničkih donacija, transplantacije matičnih ćelija hematopoeze (autologne i alogene), kao i kadaverične transplantacije bubrega, jetre i rožnica.”
Kadaverične transplantacije podrazumijevaju transplantacije od donora koji su moždano mrtvi, što se dokazuje određenim pregledima i pretragama, u skladu sa zakonskom regulativom. U trenucima kada se potvrdi moždana smrt, naš tim razgovara sa porodicom preminule osobe kako bi ih informisao o mogućnosti donorstva.
Nažalost, često ne dobijemo pristanak zbog nedostatka osviještenosti i na tu temu sa preminulim ili zbog nedovoljne informiranosti porodice,” dodala je dr. Mujčić.
Transplantacija organa i tkiva često predstavlja jedinu šansu za oboljele da poboljšaju svoje zdravlje, unaprijede kvalitet života ili čak prežive.
“Nakon transplantacije, naši pacijenti se mogu vratiti normalnijem životu i aktivno doprinositi kako svojoj porodici tako i široj zajednici,” naglasila je dr. Mujčić.
Ne smijemo zaboraviti da zdrav čovjek ima hiljadu želja, a bolestan samo jednu – da bude zdrav.

“Zbog toga je važno nastaviti promociju donorstva i transplantacijskog programa putem elektronskih i printanih medija, kako bi se povećala svijest i informiranost javnosti o važnosti ove humane prakse,” zaključila je dr. Mujčić.

aktuelno.ba /Kanal 21

Komentari

Komentara