Premijer Halilagić i ministar Mehanović učesnici I etape Marša mira

Spread the love
Menprom

Danas je iz Nezuka, mjesta koje je preživjelim žrtvama pada Srebrenice značilo spas, krenuo 18. po redu Marš mira. Učesnici Marša, njih oko 3.000, će u etapama pješačiti istočnom Bosnom od Nezuka, do Potočara i Srebrenice – obrnutim smjerom od onoga kojim su Srebreničani u julu 1995. godine bježali pokušavajući doći do slobodnog teritorija. I ove godine u Maršu će učestvovati više hiljada ljudi.

Reha Centar

Učesnike Marša su, u ime Vlade Tuzlanskog kantona, ispratili premijer Kantona Irfan Halilagić, ministar unutrašnjih poslova Hajrudin Mehanović i ministar za boračka pitanja Zoran Blagojević, a premijer Halilagić i ministar Mehanović pješačit će danas zajedno sa ostalim učesnicima prvu etapu Marša od Nezuka do Liplja.

„Sinoć smo bili na okupljanju veterana 28. divizije i zaista se osjeća jedna posebna vrsta emocija. Nakon 27 godina na određeni način gubimo riječi kojima bismo na originalan način opisali ono što se dešava i što osjećamo početkom svakog jula do dženaze i ukopa žrtava koje svakog 11. jula obavljamo u Memorijalnom centru u Potočarima. Danas kao i svake godine odavde šaljemo jednu poruku. Poruku da je na nove generacije neophodno prenositi razumijevanje značaja organizacije, pa i učešća u Maršu mira. S tim u vezi, a kako vidimo da je ovdje i veliki broj mladih ljudi danas ovdje, iznimno sam zadovoljan i očekujem da će Marš svake godine poprimati i još veći obim“, kazao je premijer Halilagić i dodao da svojim dolaskom i dolaskom drugih domaćih i inostranih zvaničnika želi se pažnja medija, kako domaćih, tako i inostranih, usmjeriti u ovom pravcu.

Na ovaj način cijeloj Evropi i svijetu šalje se  poruka suživota i pomirenja. U naredna 3 dana, u tri etape duge oko 25-30 kilometara učesnici marša preći će nešto više od 100 kilometara trase koja je za mnoge Srebreničane prije 27 godina značila život i spas. To je izvorna trasa kuda su 1995. godine Podrinjci pokušavali pobjeći iz pakla Srebrenice. Koračanje putem spasa predstavlja izuzetno zahtjevnu fizičku aktivnost, a također je i emocionalno iscrpljujuća, ako se uzme u obzir da svi učesnici prolaze lokalitetima na kojima su vršene masovne egzekucije Bošnjaka, obilazeći i mjesta masovnih grobnica. Međutim, učesnici su saglasni u tome da je pridruživanje Maršu mira nešto najmanje što mogu učiniti na putu promicanja istine o Srebrenici u kojoj je 1995. godine počinjen genocid.

aktuelno.ba

Komentari

Komentara