Close Menu
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook Instagram YouTube
Aktuelno.ba
  • Početna
  • Vijesti
    • BiH
    • Tuzlanski Kanton
    • Tuzla
    • Region
    • Saobraćajna kultura
    • Sport
  • Aktuelna TV
    • Zanimljivosti
  • TK TURIZAM
  • Kontakt
Aktuelno.ba
Home » Podrška malim i srednjim preduzećima TK u okviru projekta „EcoTech Initiative: Twin Transition“
Tuzlanski Kanton

Podrška malim i srednjim preduzećima TK u okviru projekta „EcoTech Initiative: Twin Transition“

aktuelno.baBy aktuelno.bafeb 9, 20262 Mins Read
Podijeli Facebook WhatsApp Copy Link Twitter LinkedIn Email Pinterest
Podijeli
Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Pinterest Copy Link Email

Ministar privrede Tuzlanskog kantona Edin Duraković  potpisao je danas ugovore sa sedam privrednih subjekat, odabranih po ponovljenom javnom pozivu u okviru projekta digitalne i zelene tranzicije. Projekat „EcoTech Initiative: Twin Transition“ Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona realizuje u partnerstvu sa kompanijom Industrial Automation d.o.o. Tuzla i Centrom za razvoj i podršku Tuzla (CRP).

Prema riječima ministra Durakovića ukupno 20 izabranih korisnika će dobiti tehničku podršku.

„To znači ulazak stručnih lica u njihove proizvodnje pogone, gdje će se identifikovati svi oni nedostaci odnosno problemi sa kojima se suočavaju, te će im biti predložene određene mjere koje će se ogledati u zelenoj i digitalnoj transformaciji njihovih privrednih subjekata. Od toga će njih 10 biti izabrano za grant-sredstva u iznosima od po 10.000 eura, koja će moći implementirati u pilot akcije“, rekao je ministar Duraković. 

Projekat se provodi u okviru inicijative EU za razvoj privatnog sektora (EU4PSD) koju finansiraju Evropska unija i Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke (BMZ). Program EU4PSD dio je šireg GIZ-ovog programa Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja u Bosni i Hercegovini.

Prema riječima Edina Humića predstavnika firme „Humperia“ iz Kalesije sredstva koja su dobili utrošit će u digitalizaciju uređaja potrebnih za proizvodnju odjeće.

„Trenutno smo u fazi otvaranja firme u Hrvatskoj da bi olakšali sistem izvoza. Imamo veliki problem generalno. Cijeli taj sistem izvoza još nije do te mjere riješen. Ono što je dobro ovdje je što se nudi i dio stručnog savjetovanja. Trenutno je veliki problem u Bosni i Hercegovini, bar u našem slučaju. Mi dolazimo iz Kalesije. Mala sredina, nemaš stručnog osoblja za neki vid savjetovanja. Generalno, izvoza, plasiranja cijena, plasiranja produkta, cijelog tog zakonskog mehanizma koji stoji iza da bi ti ispoštovao sve uslove u vezi izvoza“, pojašnjava Humić.

U fokusu ovog projekta upravo je pomoć malim i srednjim preduzećima sa područja TK kako bi unaprijedili konkurentnost u predstojećim procesima digitalne i zelene transformacije.

Vlasnik preduzeća “MTTC” d.o.o. Gračanica Tarik Jahić kaže da su do sada proizvodili foliju i ambalažu za područje Bosne i Hercegovine ali da odnedavno imaju planove za izvoz.

„Kroz ovaj program smo mi pokušali da ostvarimo priliku da, uz pomoć Ministarstva privrede i partnera, dobijemo sredstva koja ćemo kao potporu uz naše sredstva iskoristiti za ugradnju solarnih panela. Dakle, za obnovljivi izvor energije“, rekao je Jahić iskoristivši priliku da zahvali resornom ministarstvu što su omogućili priliku da učestvuju u projektu

1770645617_6989e871d2047

1770645618_6989e8720dcb6
1770645618_6989e87241955
1770645618_6989e87271770
aktuelno.ba

Komentari

Komentara

EcoTech Initiative mala i srednja preduzeća podrška
Share. Facebook WhatsApp Copy Link Email LinkedIn Pinterest Twitter

Vezani članci

Tuzlanski Kanton

Potpisivanjem Sporazuma uposlenicima u zdravstvu osigurano povećanje plaća

mar 6, 2026
Tuzlanski Kanton

Premijer Tuzlanskog kantona razgovarao sa bivšim radnicima Koksare

mar 6, 2026
Tuzlanski Kanton

Vlada TK uređuje oblast javnog prijevoza na kantonalnim linijama

mar 6, 2026
Tuzlanski Kanton

U 2025. godini Vlada TK usmjerila 1,64 miliona KM u preventivu i jačanje vatrogastva

By aktuelno.bamar 4, 2026
Tuzla

Gradonačelnik Lugavić razgovarao sa predstavnicima Zavoda za javno zdravstvo TK i Zdravstvenog savjeta o unapređenju saradnje

By aktuelno.bamar 5, 2026
Tuzlanski Kanton

Počela rekonstrukcija cestovnog ulaza u Lukavac

By aktuelno.bamar 3, 2026
Tuzlanski Kanton

Pripreme za obilježavanje 80. godišnjice pruge Brčko – Banovići

By aktuelno.bamar 5, 2026
Facebook Instagram YouTube
  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
© 2026 | Aktuelno.ba | RN Multimedia

Ukucajte pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za izlaz.

Uključen vam je Ad Blocker!
Uključen vam je Ad Blocker!
Naša web stranica je omogućena prikazivanjem internetskih oglasa našim posjetiteljima. Molimo vas da nas podržite tako što ćete onemogućiti vaš Ad Blocker.